Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pabianice

 Jak dobrać moc klimatyzatora

Moc chłodnicza klimatyzatora powinna być starannie dobrana, bo tylko wtedy będziemy mogli odczuwać pełny komfort z użytkowania tego urządzenia. Moc chłodnicza nie może być za mała, ponieważ wtedy urządzenie nie będzie spełniać naszych oczekiwań i nie będzie chłodzić powietrza do pożądanej przez nas temperatury. Jeśli moc jednak będzie zbyt duża w stosunku do naszych potrzeb, wzrośnie koszt zakupu klimatyzatora, a jego możliwości nie będą w pełni wykorzystane. W urządzeniu o zbyt wysokiej mocy często włącza się jak i wyłącza sprężarka, co może obniżyć trwałość tego elementu urządzenia.

Klimatyzatory Poznań typu split dobiera się do wielkości pomieszczenia, w którym się je montuje, więc będzie on spełniał oczekiwania domowników. Gorzej jest jednak z klimatyzatorami przenośnymi. Nie mamy tutaj aż takiej możliwości dopasowania ich mocy do potrzeb konkretnego pomieszczenia, ponieważ z założenia są to urządzenia mobilne.

Gdy kupimy klimatyzator o dużej mocy chłodniczej, będzie on w stanie ochłodzić większe pomieszczenie, ale w przypadku mniejszych pokoi, będzie on je chłodził nadmiernie. Dodatkowo będzie on za duży i zbyt ciężki. Jeśli zaś kupimy klimatyzator o zbyt małej mocy chłodniczej, nie sprawdzi się on w większych pomieszczeniach, przez co będzie mało skuteczny.

Moc w klimatyzatorze dobieramy więc na dwa sposoby. Pierwszym jest metoda orientacyjna wskaźnikowa. Drugą natomiast metodą jest użycie specjalistycznego programu komputerowego.

Metoda wskaźnikowa

Polega ona na przyjęciu, że zapotrzebowanie na chłód wynosi 80-150W/m2 powierzchni pokoju. W takim razie klimatyzator typu split o mocy 2-2,5 kW wystarczy do ochłodzenia pomieszczenia o powierzchni 15-30 m2. Klimatyzator o mocy 7kW starczy do pokoju o powierzchni 60-80 m2. Rozbieżności są duże, więc za pomocą tej metody ciężko będzie nam ustalić perfekcyjnie potrzebną moc klimatyzatora.

Metoda programu komputerowego

Jest to zdecydowanie dokładniejsza metoda. Na szczęście większość firm sprzedających instalacje klimatyzacyjne, bezpłatnie dobierze odpowiedni klimatyzator na podstawie właśnie takiego programu komputerowego.

Ile mocy nam potrzeba?

Wielkość potrzebnej mocy chłodniczej w klimatyzatorach mają istotny wpływ następujące cechy:

1. Długość ścian zewnętrznych jak i wewnętrznych

2. Izolacja termiczna w podłodze i stropie nad pomieszczeniem oraz sufitem

3. Folie odbijające światło zamontowane na oknach (ograniczają one ilość wpadającego przez okna ciepła)

4. Rodzaj zamontowanych żaluzji

5. Powierzchnia okien na poszczególnych ścianach

6. Rodzaj i liczba punktów świetlnych, które są źródłami ciepła

7. Zyski ciepła od urządzeń, które podwyższają temperaturę w pomieszczeniu

8. Liczba osób przebywających w danym pomieszczeniu

9. Usytuowanie pomieszczenia (czy na parterze czy może na piętrze)

10. Sąsiedztwo pomieszczeń klimatyzowanych

Podsumowując

Moc klimatyzatora musi zostać starannie dobrana do naszego pomieszczenia, w którym chcemy urządzenie umieścić. Dostępne mamy dwie metody, z czego to użycie programu komputerowego jest tym najbardziej precyzyjnym. Dostęp do takiego programu dostaniemy od producentów klimatyzatorów. Pod uwagę musimy wziąć wszystkie istotne czynniki, które mają wpływ na to jaką moc wybierzemy. Warto przeanalizować nasz zakup, aby poczuć jak największy komfort z użytkowania klimatyzacji.

Źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/wentylacja-i-klimatyzacja/a/9644-jak-dobrac-moc-klimatyzatora