Aktualne ceny mieszkań w Pabianicach. Zobacz, ile przeciętnie płacono za metr nieruchomości do końca września 2026

Barometr cen, październik 2026: mediana ceny mieszkania w Pabianicach z ostatnich 12 miesięcy wyniosła 6 300 zł/m². To o 300 zł/m², czyli 4,5% mniej niż średnia z 2025 r. Rynek pozostaje jednak zróżnicowany: zakup od dewelopera oznacza wyższy poziom cen niż zakup mieszkania używanego, a najdroższym rejonem w zestawieniu jest Bugaj.
Redakcja infopabianice.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.
Spis treści:
- Ceny mieszkań w Pabianicach: najważniejsze liczby
- Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
- Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
- Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
- Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
- Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
- Pabianice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
- Najczęstsze pytania
- Metodologia
Ceny mieszkań w Pabianicach: najważniejsze liczby
- 6 300 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
- 300 zł/m² i 4,5% mniej - zmiana wobec średniej z 2025 r.
- 5 322-7 853 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
- 310 000 zł - mediana ceny zakupu; mediana powierzchni wyniosła 48 m².
- 46% więcej - wzrost ceny metra od 2021 r., średnio 7,8% rocznie.
- 8 599 zł/m² - mediana w rejonie Bugaj, najwyższa w zestawieniu.
Dla kupującego istotna jest zarówno cena metra, jak i całkowity budżet. Rozpiętość cen pokazuje, że miejski punkt odniesienia nie zastępuje porównania mieszkań o podobnej powierzchni, lokalizacji i rodzaju rynku.

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
| Rynek | Mediana zł/m² |
|---|---|
| pierwotny (deweloperski) | 8 885 |
| wtórny | 5 907 |
8 885 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 5 907 zł/m² na rynku wtórnym oznacza premię deweloperską wynoszącą 50,4%. To ważny podział przy poszukiwaniu mieszkania: lokal używany i nowy należą do odmiennych przedziałów cenowych.
Premia za nowe budownictwo może wiązać się z wiekiem budynku, rozwiązaniami technicznymi i otoczeniem inwestycji. Przy porównywaniu ofert warto uwzględnić również zakres prac potrzebnych przed zamieszkaniem, ponieważ sama cena zakupu nie przesądza o całkowitym koszcie.
Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?
| Metraż | Mediana zł/m² |
|---|---|
| 25-35 m² (kawalerki) | 6 501 |
| 35-45 m² (małe 2-pok.) | 6 317 |
| 45-55 m² (2-pok.) | 6 086 |
| 55-70 m² (3-pok.) | 5 988 |
| 70-90 m² (duże 3-4 pok.) | 7 208 |
6 501 zł/m² kosztował metr w mieszkaniach o powierzchni 25-35 m². W kolejnych przedziałach mediana stopniowo malała, do 5 988 zł/m² dla lokali 55-70 m². Mniejszy całkowity budżet potrzebny na zakup kawalerki może sprzyjać wyższej cenie jednostkowej.
Nie jest to jednak zależność obowiązująca w całym zestawieniu. Przy powierzchni 70-90 m² mediana wyniosła 7 208 zł/m², czyli najwięcej spośród pokazanych grup. Wykres wskazuje więc, że sam metraż nie wystarcza do wyjaśnienia różnic cenowych.

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej
8 599 zł/m² w rejonie Bugaj to najwyższa mediana w lokalnym zestawieniu. Najniższa, 6 019 zł/m², przypada na rejon Stare Miasto. Różnica między tymi rejonami wynosi 43%.
| Rejon | zł/m² |
|---|---|
| Bugaj | 8 599 |
| Jutrzkowice | 6 814 * |
| Młodzieniaszek | 6 536 * |
| Osiedle Kopernika | 6 091 |
| Karolew | 6 091 * |
| Piaski | 6 087 |
| Stare Miasto | 6 019 |
* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna
W rejonach Osiedle Kopernika i Piaski poziomy cen są do siebie zbliżone. Dla nabywcy oznacza to, że porównanie konkretnych budynków, połączeń komunikacyjnych i kosztów utrzymania może być ważniejsze niż sama pozycja rejonu w rankingu.


Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty
Przy zakupie mieszkania za 310 000 zł z rynku wtórnego budżet powinien obejmować również koszty formalne. Podatek PCC w wysokości 2% oznacza około 6 200 zł; nie zapłacą go osoby kupujące swoje pierwsze mieszkanie.
Maksymalna taksa notarialna z VAT wynosi w tym przykładzie do około 2 472 zł, a stawki można negocjować. Opłaty sądowe za wpisy do księgi wieczystej to 300 zł. Przy zakupie od dewelopera PCC nie występuje - cena zawiera VAT. Do budżetu warto osobno włączyć ewentualny remont lub wykończenie.
Najświeższe wiadomości z Pabianic czekają na stronie głównej infopabianice.pl, a koncerty, spotkania i imprezy na najbliższe dni – w kalendarzu wydarzeń.
Jak zmieniały się ceny od 2019 roku
Historia cen pokazuje różnicę między bieżącym obniżeniem poziomu a długoterminowym wzrostem. Od 2021 r. cena metra zwiększyła się z 4 319 zł do 6 300 zł, czyli o 46%, przy średnim tempie 7,8% rocznie.
Odpowiedź na pytanie, o ile wzrosły ceny, zależy zatem od przyjętego punktu odniesienia. Obecny poziom jest niższy niż średnia z 2025 r., ale pozostaje powyżej poziomu z 2021 r.

Pabianice na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej
8 035 zł/m² wynosi mediana dla miast województwa łódzkiego objętych monitoringiem. W Pabianicach metr kosztuje o 1 735 zł mniej. Wśród pobliskich miast najmniejszy dystans cenowy dzieli Pabianice od Konstantynowa Łódzkiego.
| Miasto | Odległość | Mediana zł/m² | Różnica |
|---|---|---|---|
| Pabianice | - | 6 300 | - |
| Konstantynów Łódzki | 11 km | 6 403 | +1,6% |
| Łódź | 15 km | 9 272 | +47,2% |
| Aleksandrów Łódzki | 17 km | 7 710 | +22,4% |
| Zgierz | 21 km | 6 467 | +2,7% |
W Konstantynowie Łódzkim, oddalonym o 11 km, mediana była o 103 zł/m², czyli 1,6% wyższa. Przy wyborze miasta niższą cenę zakupu warto zestawić z kosztami dojazdów i dostępnością usług.
Komentarz analityczny
300 zł/m² i 4,5% mniej względem średniej z 2025 r. oznacza zmianę kierunku wobec wieloletniego wzrostu. Nie znosi ona jednak wcześniejszego zwiększenia cen o 46% od 2021 r. Lokalny rynek znajduje się więc poniżej niedawnego poziomu odniesienia, lecz nie wrócił do cen z początku tego okresu.
Na największych rynkach obraz był inny: w II kwartale 2026 r. średnie ceny nowych mieszkań wzrosły o 0,6% rok do roku, do 14 444 zł/m², a używanych o 0,7%, do 13 657 zł/m² (źródło: Narodowy Bank Polski, Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych, II kwartał 2026 r.). Ogólnopolski kierunek nie musi więc przekładać się identycznie na Pabianice.
3,75% wynosiła stopa referencyjna po wrześniowej decyzji RPP (źródło: Narodowy Bank Polski, decyzja RPP z 9 września 2026 r.). Średnie oprocentowanie nowych kredytów mieszkaniowych w czerwcu wyniosło 6,07% (źródło: Raport AMRON-SARFiN nr 2/2026 oraz BIK, czerwiec i II kwartał 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na dostępny budżet kupujących; przy ograniczonej zdolności kredytowej niższa cena mieszkania może zwiększać atrakcyjność mniejszego miasta.
Co dalej z cenami? Jeśli dostępność finansowania poprawi się, a oferta mieszkań nie wzrośnie odpowiednio, popyt może wspierać ceny. Jeśli podaż będzie przewyższać zainteresowanie kupujących, większe znaczenie mogą zyskać negocjacje. Twardych prognoz nie stawiamy.
Najczęstsze pytania
Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Pabianicach?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy wynosi 6 300 zł/m². Połowa transakcji mieściła się w przedziale 5 322-7 853 zł/m².
Czy ceny mieszkań w Pabianicach rosną, czy spadają?
Mediana z ostatnich 12 miesięcy jest o 300 zł/m², czyli 4,5% niższa niż średnia z 2025 r.
Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?
Najwyższą medianę ma rejon Bugaj: 8 599 zł/m². Najniższą w zestawieniu ma rejon Stare Miasto: 6 019 zł/m².
Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Pabianicach?
Dla mieszkań 25-35 m² mediana wynosi 6 501 zł/m², a dla lokali 35-45 m² - 6 317 zł/m².
Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?
Tak, mediana wynosi 8 885 zł/m² wobec 5 907 zł/m² na rynku wtórnym. Premia rynku pierwotnego to 50,4%.
Metodologia
Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 183 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 8 października 2025 do 8 maja 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (28 transakcji) i wtórny (150); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.
Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.
Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.
Stan danych: 2026-05-08; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.
Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: listopad 2026.
Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę
![]()
Ostatnie Artykuły

Seniorzy poznali metody oszustów. Policjanci wskazali, na co uważać

Ponad 75 tys. umów i 6 mld zł z KPO dla województwa łódzkiego

Apel Pamięci w Pabianicach zgromadził harcerzy, kombatantów i samorządowców

Miejska Orkiestra Dęta zagra patriotyczny koncert w Konstantynowie Łódzkim

W Konstantynowie Łódzkim znaleźli mefedron i marihuanę w mieszkaniu 55-latka

Mobilna skocznia narciarska stanie na Lewitynie. Dzieci spróbują skoków

Dziewiętnasta kwesta na pabianickim cmentarzu. Zbierali na renowację zabytkowych nagrobków

Uszkodzone kasy i skradziony laptop. 41-latek zatrzymany po włamaniu w Pabianicach
![[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa C): SPR PABIKS Pabianice – MTS Lider Radom 30:28. Koniec zwycięskiej serii gości](/images/mecz/thumbnails/spr-pabiks-pabianice-mts-lider-radom-31102026-3028.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] I Liga Mężczyzn (Grupa C): SPR PABIKS Pabianice – MTS Lider Radom 30:28. Koniec zwycięskiej serii gości

Łódzki Dom Kultury zabezpieczony pod tunel KDP. Wykonano około 1400 wzmocnień

Ponad 180 000 gości podczas dwuletniej trasy Volvo For Safety

Przed Wszystkimi Świętymi uczczono w Pabianicach pamięć przedwojennych policjantów

Mieszkańcy zatańczą poloneza na Starym Rynku podczas obchodów niepodległości

Poetcore: modowy trend jesieni 2026 inspirowany historycznymi powieściami i ich ekranizacjami
Przydatne dane teleadresowe
- Młodzieżowy Dom Kultury im. Heleny Salskiej w Pabianicach - zajęcia, zapisy, godziny
- Szpital im. E. Biernackiego w Pabianicach - kontakt, oddziały, rejestracja i dojazd
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Pabianicach - kontakt, zapis, oferta
- Zarząd Dróg Miejskich w Pabianicach - kontakt, zgłaszanie szkód, zajęcie pasa drogowego
- Miejski Ośrodek Kultury w Konstantynowie Łódzkim - kontakt, zajęcia i wynajem sal
- Apteki Dłutów, powiat pabianicki - adresy, telefony, godziny otwarcia
