Utalentowani młodzi pianiści na konkursie im. Karola Nicze w Pabianicach
W Pabianicach zakończył się 8. Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Karola Nicze, który zgromadził 50 utalentowanych młodych muzyków z całej Polski. Wydarzenie przyciągnęło uwagę zarówno lokalnej społeczności, jak i profesjonalistów z branży muzycznej.
  1. Konkurs zgromadził 50 młodych pianistów.
  2. Organizatorzy i współorganizatorzy wydarzenia.
  3. Podział nagród w różnych grupach wiekowych.
  4. Specjalne wyróżnienia i koncert laureatów.

Pomysłodawczynią konkursu była Bogumiła Czyżewska, która współpracowała z Mają Małek w organizacji tego muzycznego wydarzenia. Dzięki ich zaangażowaniu, konkurs stał się jednym z najważniejszych wydarzeń tego typu w kraju.

W starszych grupach uczestnicy musieli zmierzyć się z wymagającymi utworami, takimi jak kompozycje Fryderyka Chopina, etiudy oraz sonaty klasyków wiedeńskich. Po całodziennych przesłuchaniach jury, w składzie prof. dr hab. Anna Wesołowska-Firlej, prof. dr hab. Cezary Sanecki, dr hab. Beata Bilińska i dr Krzysztof Suwald, wyłoniło zwycięzców.

W grupie pierwszej, najmłodszej, I nagrodę zdobył Oskar Markowski z Warszawy, a II nagrodę - Antoni Szczepaniak z Łodzi i Elżbieta Guz z Warszawy. Trzecie miejsce zajęli Maja Niewiadomy z Łodzi, Franciszek Firkowski z Końskich oraz Matylda Kukla z Warszawy.

W grupie drugiej zwycięzcą został Jerzy Dawid z Poznania, a wyróżnienie przypadło Janowi Czekalskiemu z Pabianic. W grupie trzeciej II nagrodę otrzymał Maciej Bieńkowski z Warszawy, a III nagrodę - Maksymilian Manicki i Jan Brożek, również z Warszawy. Wyróżniono także Aleksandrę Elżbietę Cwil z Gdańska oraz Jakuba Kowalczyka z Pabianic.

W grupie czwartej II nagrodę zdobyli Maja Cierach z Gdańska i Bartosz Kurtybacha z Wrocławia. Trzecie miejsce przypadło Wiktorowi Wahlowi z Łodzi i Irenie Kiełbasińskiej ze Szczecina. Wyróżnienie otrzymał Tomasz Jasek z Wieliczki.

Nagrody wręczali zarówno jurorzy, jak i przedstawiciele lokalnych władz oraz organizatorzy, w tym Arkadiusz Jaksa, starosta pabianicki, Beata Kępińska, dyrektor szkoły, oraz Aleksandra Jarmakowska-Jasiczek, wiceprezydent Pabianic.

Wydarzenie zakończył koncert laureatów, który był prawdziwą ucztą dla miłośników muzyki klasycznej. Specjalne wyróżnienia otrzymali Oskar Markowski za najlepsze wykonanie utworu kompozytora polskiego oraz za najlepsze wykonanie utworu Fryderyka Chopina.


Źródło: Starostwo Powiatowe w Pabianicach