26 marca 2022 roku obchodziliśmy piętnastą rocznicę tragicznych wydarzeń w Zakładzie Karnym w Sieradzu. Wówczas od kul więziennego strażnika zginęło trzech policjantów – aspirant Andrzej Werstak oraz młodsi aspiranci Wiktor Będkowski i Bartłomiej Kulesza. Służąc ojczyźnie oddali swe życie.

Nasi koledzy pracowali razem z nami, wspierali nas w służbie i w życiu prywatnym. Byli młodzi, nikt nie spodziewał się, że mogłoby ich zabraknąć, że mogliby nie wrócić ze służby. 26 marca 2007 roku także wykonywali zadania służbowe. Pojechali do Zakładu Karnego w Sieradzu po osadzonego tam aresztanta. Podczas konwoju, zanim zdołali opuścić teren placówki, zostali ostrzelani przez strażnika więziennego. Dwóch policjantów zginęło na miejscu, natomiast trzeci zmarł w szpitalu. Policja straciła wspaniałych funkcjonariuszy, a my wszyscy – oddanych kolegów.

O tragicznie poległych na służbie funkcjonariuszach pamiętało kierownictwo łódzkiej i pabianickiej policji. Komendant Wojewódzki Policji w Łodzi nadinspektor Sławomir Litwin wraz z naczelnikiem Wydziału Komunikacji Społecznej komendy wojewódzkiej policji podinspektorem Adamem Kolasą oraz aspirantem sztabowym Waldemarem Kozerą na Starym Cmentarzu w Łodzi złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach śp. Wiktora Będkowskiego i Bartłomieja Kuleszy. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach inspektor Jarosław Tokarski, w imieniu policjantów i pracowników pabianickiej komendy uczcił pamięć śp. Andrzeja Werstaka. Na jego grobie złożył kwiaty, zapalił znicz i oddał hołd zmarłemu.

Cześć ich pamięci!

/asp.sztab. Radosław Gwis/

  • cmentarz przy ul. Ogrodowej, dwaj policjanci ustawiają znicze na grobach poległych policjantów
  • cmentarz przy ul. Ogrodowej, dwaj policjanci oddają honor poległym policjantom
  • cmentarz przy ul. Ogrodowej, komendant wojewódzki oddaje honor poległym policjantom
  • cmentarz przy ul. Ogrodowej, groby policjantów poległych na służbie
  • cmentarz w Pabianicach, komendant powiatowy stoi z wiązanką kwiatów nad grobem poległego policjanta
  • cmentarz w Pabianicach, grób policjanta poległego na służbie