Niektórzy twierdzą, że kluczem do tworzenia szczęśliwego związku jest sztuka słuchania. Nie jest to jednak do końca prawdą, bo samym słuchaniem i próbą zrozumienia tego, co partner chce nam przekazać nie wyjaśnimy, co i my mamy na myśli. Sposobem na stworzenie trwałej, zbudowanej na silnych fundamentach relacji jest rozmowa.

Musimy nauczyć się nie tylko przyjmować do siebie to, co ukochana osoba nam mówi, ale także wyjaśniać, czego sami pragniemy, co nam przeszkadza lub co nas zabolało. Tylko dzięki wzajemnej próbie zrozumienia i wyjaśniania wszystkich problemów na bieżąco unikniemy piętrzących się żalów.

Dajcie sobie czas


Poznając nową osobę i zakochując się w niej pragniemy spędzać ze sobą jak najwięcej czasu. Opowiadamy o swoich planach, marzeniach, przeszłości, rodzinie i śmiesznych wspomnieniach. Chcemy, by nasz nowy partner jak najszybciej pojawił się w naszym życiu i wszystko o nas wiedział. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość. Przez pierwsze miesiące staramy się pokazać z jak najlepszej strony. Tłumimy gniew, zawsze znajdujemy czas na spacer lub rozmowę, chętnie rezygnujemy z własnych przyjemności na rzecz wspólnego spędzania czasu.

 

Jednak normalne życie, pełne obowiązków i niekończących się zadań różni się od wyidealizowanych wizji doskonałego związku. Musimy zrozumieć, ze drugiego człowieka poznaje się dopiero podczas zwykłej, szarej codzienności. Spróbujcie zacząć żyć ze sobą, rozwiązywać wspólnie problemy, dzielić się obowiązkami i funkcjonować obok siebie, gdy jeden z Was będzie zmęczony, chory lub zdenerwowany. Budowanie trwałej relacji opiera się na nieustannej pracy i codziennym życiu.

Mówcie o swoich potrzebach


Problemem, który pojawia się w wielu związkach to narastające kłamstwa, których od razu nie wyjaśniliśmy. I nie chodzi tu o próby oszukiwania własnego partnera w fundamentalnych kwestiach, lecz niewielkie zakłamania, które mogą doprowadzić w przyszłości do kłótni. Może początkowo jeden z Was powiedział, że nie lubi pewnych nawyków lub zachowań i my nie chcąc zrażać partnera do siebie, odruchowo przytaknęliśmy. Kłopot w tym, że to, co przeszkadza jednemu z Was jest zupełniej naturalne dla drugiego. Niezaścielone łóżko lub źle odwieszony ręcznik?

 

Nieschowane buty lub wymięta koszulka? To z pozoru błahe kwestie, które potrafią jednak irytować. Jeśli coś należy do naszej codzienności, nie powinniśmy nagle udawać, że jest inaczej. Podobnie wygląda sprawa seksualności. To bardzo istotna sfera życia w związku, o której już zawczasu powinniśmy porozmawiać. Jakie są nasze oczekiwania, o czym fantazjujemy, a co jest dla nas niedopuszczalne. Musicie zbudować trwałą relację w oparciu o zaufanie i wzajemny szacunek. Zrozumcie wzajemne oczekiwania i ustalcie, czy dla obojga z Was są one komfortowe.

Pracujcie nad swoim związkiem


W początkowych miesiącach związku poświęcamy swojemu partnerowi wiele uwagi. Chcemy dowiedzieć się o nim jak najwięcej, a wszystkie rozmowy przynoszą nam przyjemność. Jednak z czasem, gdy dopada nas rutyna i zdaje się nam, że poznaliśmy już dokładnie swoją drugą połówkę, zaczynamy się zaniedbywać. Rzadziej spędzamy wspólnie czas, nie rozmawiamy, przestajemy zadawać pytania, jak minął nam dzień. Sądzimy, że jakikolwiek ważne nowiny lub zmiany od razu dostrzeżemy. Jednak ciągły brak uwagi sprawia, że zaczynamy się oddalać od siebie. Musimy pamiętać o tym, że ludzie zmieniają się przez cale życie. Poznajemy nowe osoby, zmieniamy pracę, podróżujemy, próbujemy nowych rzeczy.

 

Jeżeli nasz partner nie będzie poświęcał nam uwagi i interesował się naszym życiem, przestanie wiedzieć, jacy tak naprawdę jesteśmy. Dlatego też musimy dbać o to, by wszystkie dni kończyły się rozmową, wymianą informacji i dzieleniem się swoimi spostrzeżeniami. Zaznaczajmy, że jesteśmy dumni z dokonać swojej drugiej połówki i docenimy jej zaangażowanie. Nie szczędźmy sobie czułości, pochwał i czasu. Związek to najpiękniejsza i najtrwalsza relacja, jaką przyjdzie nam w życiu tworzyć. Musimy więc zrobić wszystko, by był on szczęśliwy.

Więcej informacji

Dowiedz się, jak poderwać dziewczynę - wejdź na blog o uwodzeniu i dowiedz się więcej