Dla wielu osób kominek kojarzy się z przyjemnymi wieczorami z książką, górskimi chatkami w gęstwinie lasu, dźwiękiem trzaskającego drwa. Jednak kominek nie musi być tylko sezonową atrakcją czy oryginalną ozdobą uzupełniającą wystrój. Obecnie może być wykorzystywany do ogrzewania całego domu i wody.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kominek nie powinien być jedynym źródłem ogrzewania w domu. Jako dodatkowe źródło ciepła, kominek jednak potrafi przynieść wiele oszczędności. Szczególnie w czasie wczesnej wiosny i jesieni, kiedy temperatura na dworze utrzymuje się powyżej zera.

Wygląd kominka


W jaki sposób wybrać miejsce dla kominka i jego wygląd? Warto pamiętać o tym, że nie jest to tylko tymczasowa ozdoba, ale zagości on w naszym mieszkaniu na dłużej. Jako dość charakterystyczny element wystroju, kominek powinien przede wszystkim wkomponować się w styl domu. Żeby dopasować go idealnie, powinniśmy w odpowiedni sposób wybrać przeszklenie (obecnie modne są duże szyby panoramiczne bez ramy), ramę kominkową i wkład.

Wybór wkładu kominkowego


Jaki wkład kominkowy wybrać, aby najbardziej zaoszczędzić na ogrzewaniu? Świetnym rozwiązaniem dla domów jednorodzinnych są kominki z systemem DGP (dystrybucją gorącego powietrza) i kominki z płaszczem wodnym. Wkład kominkowy z DGP lub z płaszczem wodnym umożliwia pełniejsze wykorzystanie ciepła pochodzącego ze spalania drewna. Podłączony do instalacji centralnego ogrzewania wkład kominkowy z płaszczem wodnym rozprowadza ciepło grzejnikami albo za pomocą instalacji wodnego ogrzewania podłogowego. W mieszkaniach o większym metrażu sprawdzi się system dystrybucji gorącego powietrza z obiegiem wymuszonym.

Zabudowa kominkowa


Zazwyczaj wyobrażamy sobie zabudowę kominkową jako duże rzeźbione palenisko prosto z romantycznych powieści i z barokowych sal. Forma zabudowy w rzeczywistości ograniczona jest jedynie wyobraźnią osób, które chcą mieć kominek w swoim mieszkaniu. Może być całkowicie otwarty albo wbudowany w filar i przeszklony. Jednak trzeba pamiętać, że im bardziej kominek będzie odbiegał od klasycznego "kanonu", tym będzie mniej praktyczny. Co prawda ciągle będzie mógł zapewniać nam ciepło w chłodniejsze dni, ale połączenie go z instalacją grzewczą może okazać się niewykonalne.

Kominek elektryczny


Kominek elektryczny, chociaż nie tak przyjemny jak ten "klasyczny" ma szereg zalet. To rozwiązanie dla mieszkań i domów, gdzie nie można przeprowadzić instalacji tradycyjnego paleniska. Poza tym, kominki elektryczne są wygodne i bezpieczne. Energia cieplna w kominkach elektrycznych pochodzi z prądu elektrycznego, a nie jak w przypadku kominków tradycyjnych z procesu spalania, czego skutkiem jest brak dymu, sadzy, popiołu. Nie trzeba też pilnować paleniska. Można również sterować temperaturą przy pomocy pilota, co zwiększa wygodę korzystania z kominka.

Eksploatacja i konserwacja kominków


Aby zapewnić kominkowi długowieczność, należy prawidłowo je eksploatować i konserwować. Podstawą jest odpowiednie wybranie miejsca, w którym znajdzie się kominek i jego zaprojektowanie. Każdy kominek powinien przechodzić obowiązkowe kontrole, szczególnie przed początkiem sezonu grzewczego. Należy pamiętać również o wizytach kominiarza.

 

Więcej informacji

W sklepie SzalonyMax.pl znajdziesz taki asortyment jak między innymi westfalka, piece z płaszczem wodnym czy kominki.