Parada zabytkowych tramwajów i bezpłatna linia 125 - Pabianice świętują 125 lat połączenia z Łodzią

4 min czytania
Parada zabytkowych tramwajów i bezpłatna linia 125 - Pabianice świętują 125 lat połączenia z Łodzią

W styczniowy weekend Pabianice zamienią się na kilka godzin w muzeum na torach — przy zamku zabrzmi orkiestra, przez miasto przejadą zabytkowe wagony, a pasażerów wsiadających na specjalną linię 125 czeka darmowy przejazd i pamiątki. Organizatorzy zapowiadają rodzinny klimat, koncerty na pokładzie i warsztaty dla dzieci w Muzeum Miasta Pabianic.

  • Start przy zamku i parada tramwajów - co warto zobaczyć
  • Linia tramwajowa 125 - rozkład i praktyczne informacje
  • Zmiany w organizacji ruchu w Pabianicach i objazdy komunikacji miejskiej
  • 125 lat torów - skąd się to wszystko wzięło

Start przy zamku i parada tramwajów - co warto zobaczyć

Uroczystości zainaugurowane zostaną w rejonie Zamku - oficjalne rozpoczęcie planowane jest na 12:00. Na placu wystąpi orkiestra dęta MPK-Łódź Sp. z o.o., a chwilę później ruszy parada zabytkowych tramwajów - przejazd ma wystartować około 12:20. W składzie pojawią się historyczne wozy: Lilpop II (1929), Lilpop III (1939) oraz skład 5N+5ND z lat 60. — po paradzie będą one kursować do około 16:00 na specjalnej, bezpłatnej „linii 125”.

W programie są też: babeczkowy tort od Chlebak / Kawiks oraz rodzinne warsztaty w Muzeum Miasta Pabianic, gdzie dzieci będą mogły złożyć papierowy model tramwaju. Organizatorzy przypominają, że miejsca w zabytkowych wagonach są ograniczone, dlatego wsiadać trzeba szybko podczas kursów.

Linia tramwajowa 125 - rozkład i praktyczne informacje

Na specjalnej, darmowej linii 125 kursować będą trzy typy zabytkowych wagonów. Pojemność wagonów jest ograniczona:

  • Lilpop II - ok. 30 osób,
  • Lilpop III - ok. 30 osób,
  • 5N+5ND - ok. 100 osób.

W pociągach będą dostępne pamiątkowe bilety wydawane przez konduktorów KMST. W wybranych kursach zaplanowano występy muzyczne na pokładzie, w tym prezentacje Szkoły Yamaha oraz występ Andrzeja Krajewskiego.

Rozkład odjazdów linii 125 (od krańcówki Wiejska):

  • 12:37 - 5N+5ND
  • 13:02 - Lilpop II
  • 13:32 - Lilpop III
  • 14:02 - 5N+5ND
  • 14:32 - Lilpop II
  • 15:02 - Lilpop III
  • 15:32 - 5N+5ND

Odjazdy z krańcówki Chocianowice-IKEA:

  • 13:18 - 5N+5ND
  • 13:48 - Lilpop II
  • 14:18 - Lilpop III
  • 14:48 - 5N+5ND

Dla pasażerów praktyczna uwaga - liczba miejsc jest ograniczona, a tramwaje retro będą kursować tylko do około 16:00. Warto przyjść wcześniej lub zaplanować powrót innymi liniami po zakończeniu kursów.

Zmiany w organizacji ruchu w Pabianicach i objazdy komunikacji miejskiej

W związku z obchodami, fragment ul. Zamkowa i Stary Rynek na odcinku od ul. Piłsudskiego do ul. Batorego będzie nieprzejezdny dla ruchu kołowego od około 11:45 do około 12:45 — dopuszczony będzie jedynie ruch tramwajowy.

Wybrane kursy linii autobusowych skierowane zostaną objazdami. Przykładowe zmiany:

  • linia 4 - kurs o 11:39 z 15 P. P. Wilków pojedzie m.in. przez Kilińskiego, Zamkowa, Piłsudskiego, Partyzancka, Konstantynowska, Warszawska;
  • linia 6 - kurs o 11:57 z Waltera-Jankego pojedzie przez 3 Maja, Warszawska, Konstantynowska, Partyzancka, św. Jana;
  • linia D - kurs o 11:00 z Łasku oraz kurs o 12:00 z Sikorskiego będą kierowane przez odcinki z Zamkowa i Piłsudskiego;
  • linia T - kurs o 11:50 z Dworca PKP pojedzie przez Zamkowa, Piłsudskiego, Partyzancka, Konstantynowska, Warszawska.

Na trasach objazdów autobusy będą zatrzymywać się na napotkanych przystankach, m.in. na przystankach: Piłsudskiego, Partyzancka / Konstantynowska (NŻ), Konstantynowska / Konopna (NŻ), Konstantynowska / Warszawska oraz innych wskazanych na trasie objazdu. Planowane zmiany wynikają z ustaleń miasta, Gminy Ksawerów i Klubu Miłośników Starych Tramwajów.

Kilka praktycznych rad na ten dzień: spodziewajcie się krótszych tras autobusów i opóźnień, zabierzcie ciepłe okrycie – tramwaje retro mogą być chłodniejsze niż nowoczesne pojazdy, oraz miejcie świadomość ograniczonej liczby miejsc w historycznych wagonach.

125 lat torów - skąd się to wszystko wzięło

Historia pabianickiego połączenia sięga przełomu XIX i XX wieku. Warunki koncesji na budowę przewozów w regionie podpisał car Mikołaj II na przełomie 1898 i 1899. Budowa ruszyła wiosną 1900, a zajezdnia Chocianowice powstała już we wrześniu 1899. Pierwszy tramwaj do Pabianic odjechał 17 stycznia 1901 o godzinie 14:25 - był to wówczas pierwsze połączenie tramwajowe między miastami w Królestwie Polskim. W pierwszych 12 dniach od uruchomienia linią przejechało 37 200 pasażerów.

W kolejnych dekadach trasa była wydłużana - m.in. w 1905 r. prace przy przedłużeniu do Zamku zostały ukończone, a w 1924 r. tramwaj dotarł do dworca kolejowego. Numeracja linii zmieniała się z czasem - w okresie okupacji nadano jej numer 70, a od 1 stycznia 1956 r. funkcjonowała jako linia 41.

Przy ostatniej przebudowie linii w 2023 r. prowadzone były także rozległe badania archeologiczne. Ręczne wykopy objęły około 25 tys. ton ziemi na powierzchni ok. 17 tys. m2. Archeolodzy odkryli m.in. ślady osadnictwa datowane na V-VI w. p.n.e., odnaleziono około 160 grobów przy kościele św. Floriana, blisko 200 obiektów archeologicznych od starożytności po nowożytność oraz wydobyto około 70 tys. zabytków, w tym około 1000 wyróżnionych przedmiotów (monety, aplikacje, sprzączki, krzyżyki, naparstki).


Pabianice przygotowały wydarzenie łączące muzykę, historię i podróż w czasie po torach. Dla mieszkańców to okazja, by przypomnieć sobie początki komunikacji z Łodzią i zobaczyć na żywo wagony, które pamiętają wiele epok.

na podstawie: Komnikacja Pabianice.

Autor: krystian