Czy w Pabianicach można znaleźć pracę bez doświadczenia?

W większości ogłoszeń o pracę, poza odpowiednim wykształceniem i umiejętnościami, od kandydata wymaga się też pewnego doświadczenia na podobnym stanowisku. Po przejrzeniu kilkudziesięciu takich ofert, osoba wkraczająca dopiero na rynek pracy może czuć się nieco zdemotywowana. Jak zdobyć te pierwsze szlify w zawodzie, wymagane przez pracodawców? Gdzie powinna szukać pracy osoba bez doświadczenia?

Kto najłatwiej znajdzie pracę w Pabianicach?

Choć Pabianice nie są dużym miastem, to lokalny rynek pracy ma wiele do zaoferowania. W ofertach mogą przebierać m.in. kierowcy autobusów i ciężarówek, magazynierzy, monterzy, spawacze, ślusarze, lakiernicy, nauczyciele, pracownicy sektora medycznego i gastronomii oraz przetwórstwa spożywczego. Większych problemów ze znalezieniem zatrudnienia nie powinni mieć również pracownicy branży budowlanej, chemicy, kurierzy oraz kosmetyczki, fryzjerki i stylistki.

W zależności od stanowiska, pracodawcy mogą wymagać wykształcenia średniego, a w niektórych wypadkach także wyższego. Do szczególnie przydatnych umiejętności należy obsługa komputera i urządzeń biurowych, prawo jazdy kat. B, zdolności manualne oraz poczucie estetyki.

Wiele z tych ogłoszeń może zawierać wzmiankę o wymaganym doświadczeniu. Ale znalezienie pierwszej pracy również nie powinno być problemem – o ile wiemy, jak szukać i jakie atuty podkreślać.

Czym może zainteresować pracodawcę kandydat bez doświadczenia?

Osoba wkraczająca na rynek pracy nie jest z góry przegrana w konkurowaniu o zatrudnienie z innymi kandydatami. W rzeczywistości część pracodawców preferuje na pewne stanowiska pracowników młodych, którzy nie mają jeszcze złych przyzwyczajeń i których wszystkiego można nauczyć.

Nowicjusze dysponują licznymi zaletami, których niejednokrotnie brakuje ludziom doświadczonym. Przede wszystkim są tuż po szkole zawodowej, średniej czy studiach, a to oznacza, że dysponują świeżą wiedzą w danym zakresie. Starsi pracownicy często nie podążają za nowinkami w swoim kierunku i przez to mogą stosować przestarzałe, mniej opłacalne rozwiązania.

Nie bez znaczenia są również chęci, z jakimi nowy pracownik obejmuje swoje pierwsze stanowisko. Najczęściej jest on nastawiony optymistycznie, ambitny, gotowy do działania i zdolny zarażać kolegów swoim entuzjazmem. Obecność w zespole osoby bez doświadczenia działa motywująco na starszych pracowników, którzy pomagając przy wdrożeniu nowicjusza w jego obowiązki, sami mogą się wiele nauczyć i na nowo poczuć pasję do wykonywanego zawodu.

Dla pracodawcy ważne mogą być również warunki płacowe – kandydatowi bez doświadczenia najczęściej oferuje się niższe wynagrodzenie, niż starszym pracownikom. Nie wyklucza to możliwości awansu i otrzymania podwyżki lub znalezienia lepiej płatnej pracy wówczas, gdy będzie już co wpisać w CV.

Gdzie szukać pracy w Pabianicach?

Znalezienie pierwszej pracy może wydawać się skomplikowane, ale w rzeczywistości kluczowa jest po prostu wiedza o tym, gdzie i jak szukać. Portal GoWork doskonale nadaje się do poszukiwania pierwszego zatrudnienia. Dzięki wyszukiwarce z licznymi zmiennymi możesz wybrać obszar geograficzny poszukiwań, preferowaną branżę, a także rodzaj umowy, wymiar etatu oraz tryb pracy (stacjonarna, zdalna, hybrydowa, mobilna).

Zwłaszcza dla osób rozpoczynających dopiero karierę, pomocny jest oferowany przez GoWork system weryfikacji pracodawców – na podstronie każdego z nich możesz znaleźć oceny przyznawane im przez pracowników, często wraz z komentarzami, a to pozwoli uniknąć nieuczciwych firm.