Na górskich szlakach: jak się ubezpieczyć?

Dlaczego wyjazdy w góry w są tak mocno popularne zimą? Ponieważ społeczeństwo tęskni za śniegiem, którego nie ma w przeważającej części kraju. Wyjazdy w góry popularne są w okresie zimowym. Chociaż nie można powiedzieć - w lecie można również spotkać dużą ilość turystów na górskich szlakach.

Koszty ratownictwa

Polscy ratownicy górscy przyznają, że do wypadków na szlaku dochodzi najczęściej dlatego, że społeczeństwo nie jest przygotowane do takich wypraw. Braki w sprzęcie, nieodpowiedni ubiór w stosunku do pogody, potknięcie - takich przykładów jest naprawdę bardzo dużo.

Na szczęście, w Polsce możliwość skorzystania z usług ratowników górskich jest darmowa. Za granicą już o takich rzeczach nie ma mowy. Tak, nawet jeśli ma się kartę EKUZ, należy liczyć się z tym, że za pomoc ratowników trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni po tym, jak człowiek dojdzie do zdrowia. Nawet po przekroczeniu granicy polsko-słowackiej, u naszych sąsiadów, przy nieszczęśliwych wypadkach, trzeba liczyć się z kosztami ratownictwa górskiego.

Na co trzeba uważać? 

Przyzwyczajeni Polacy do wygody powiedzą, że konieczność zapłaty za pracę ratownika jest co najmniej nieodpowiednia. Wręcz przeciwnie - turyści świadomi tego, że za pracę ratowników trzeba płacić, postępują rozważniej, uważając na to co robią na szlakach górskich, nie pozwalając sobie na żadne szalone rzeczy.

Z jakimi kosztami należy się liczyć? Można podać tutaj przykładowe sumy, gdzie za sam lot helikopter trzeba będzie zapłacić od 5000 do 8000 euro. W Alpach płaci się za jedną godzinę pracy ratownika górskiego. Koszt takiej jednej godziny wynosi ok. 2000 euro. 

Jaki z tego wniosek? Trzeba na siebie mocno uważać, jeżeli ktoś wybiera się w góry, jeżeli nie chce narażać siebie na dodatkowe koszta.

Ubezpieczenie na wyjazd w góry

W góry nigdy nie można jechać bez ubezpieczenia turystycznego. Jeżeli ktoś to zrobi, to może naprawdę spodziewać się ewentualnych, dużych kosztów, jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek sytuacji na wyjeździe.

Ubezpieczenie turystyczne jest o tyle dobrą opcją, że pozwala na pokrycie wszystkich szkód, o jakich wspomniane jest umowie polisy. 

Na jaką ochronę należy się zdecydować? To wszystko zależne jest od tego, co dokładnie zamierza się robić w górach. Jeżeli ktoś ma zamiar pojechać w polskie Karkonosze, nie myśląc nawet o tym, aby wyprawić się w góry - taka opcja jak najbardziej mu wystarczy.

Z kolei osoby, które myślą m.in. o dalekich wyprawach i to w dodatku za granicą, powinny jednak rozważyć opcję rozszerzenia swojego ubezpieczenia turystycznego. Wśród takich pewnych elementów powinny znaleźć się:

  • koszty leczenia,
  • koszty ratownictwa górskiego,
  • NNW,
  • OC wobec innych osób,
  • ubezpieczenie bagażu,
  • osobne ubezpieczenie sprzętu, jeżeli ktoś zabiera ze sobą np. narty,
  • Assistance.

Jeżeli ktoś wyjeżdża za granicę w góry, to powinien również rozważyć opcję związaną z transportem medycznym do kraju. Tak dla pewności, gdyby faktycznie dalsze leczenie trzeba było rozważyć w Polsce. Opcja z transportem pomoże wrócić do kraju, gdzie człowiek zawsze będzie znajdował się bliżej domu.