Pabianickie Centrum Medyczne przystąpiło do programu Szpitale Przyjazne Wojsku

Pabianice dołączają do ogólnopolskiej sieci wsparcia dla Sił Zbrojnych — to krok, który łączy medycynę cywilną z potrzebami obronnymi kraju. W podpisaniu porozumienia wzięły udział rządowe i samorządowe delegacje, a PCM zapowiada szkolenia i wsparcie infrastrukturalne. Dla miasta to sygnał, że szpital chce pełnić rolę istotnego ogniwa w czasie kryzysu.
- Czym zakończyło się spotkanie w Jeżewie
- Zakres współpracy w programie Szpitale Przyjazne Wojsku
Czym zakończyło się spotkanie w Jeżewie
Porozumienia zostały podpisane podczas uroczystości 20 października w Wojskowym Ośrodku Szkoleniowym w Jeżewie (gmina Zgierz). W wydarzeniu uczestniczyli m.in. Władysław Kosiniak - Kamysz, wicepremier i minister obrony narodowej, oraz Cezary Tomczyk, wiceminister MON. Pabianickie Centrum Medyczne (PCM) reprezentował dr n. ekon. Witold Olszewski, a w skład delegacji samorządowej wszedł Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic.
Zakres współpracy w programie Szpitale Przyjazne Wojsku
PCM przystąpiło do programu Szpitale Przyjazne Wojsku, który już obejmuje ponad sto podmiotów leczniczych w kraju. Główne obszary współpracy to:
- szkolenia z zakresu medycyny pola walki prowadzane przez Wojskową Służbę Zdrowia,
- opieka medyczna dla żołnierzy i ich rodzin oraz wsparcie orzecznictwa wojskowo-lekarskiego,
- współdziałanie przy kwalifikacjach wojskowych i naborze do Sił Zbrojnych,
- udział w działaniach ochrony ludności i obrony cywilnej,
- pomoc w pozyskiwaniu środków na cyfryzację, w tym rozwój infrastruktury IT, oraz wsparcie ratownictwa medycznego.
“Dzisiaj ochrona zdrowia musi stać się filarem bezpieczeństwa narodowego. Dzięki temu porozumieniu idziemy w dobrym kierunku. To bardzo ważne i strategiczne porozumienie. Liczymy, że będziemy mogli realizować dodatkowe cele, chociażby budowę schronów, które w czasie kryzysu czy wojny będą mogły służyć jako szpitale polowe, a w czasie pokoju do innych celów. To również na pewno komponent szkoleniowy - musimy w tym zakresie współpracować z instytutami wojskowymi -”
- dr n. ekon. Witold Olszewski
Podpisanie traktowane jest jako pierwszy krok — PCM zapowiada kontynuację działań i udział w kolejnych inicjatywach programu.
na podstawie: Pabianickie Centrum Medyczne.
Ostatnie Artykuły

W Pabianicach stanie ciężarówka, która pokaże realia handlu ludźmi

W Konstantynowie Łódzkim zmiana w komisariacie - Marusiński przejął dowodzenie
![[PIŁKA RĘCZNA] SPR PABIKS Pabianice – SMS ZPRP II Płock 36:28 w I Lidze Mężczyzn (Grupa C)](/images/mecz/thumbnails/spr-pabiks-pabianice-sms-zprp-ii-plock-02052026-3628.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] SPR PABIKS Pabianice – SMS ZPRP II Płock 36:28 w I Lidze Mężczyzn (Grupa C)

Od hejtu po triumf w Krakowie. Konstantynów Łódzki w nowym numerze

Pracownia rezonansu w Pabianicach wchodzi w finał prac wykończeniowych

Szpitalna kuchnia po remoncie. W Pabianicach pracuje już w nowych warunkach

Najlepsze kosiarki do ogrodu - jaką warto wybrać?

Majowe święto z orkiestrą i polonezem. Konstantynów Łódzki szykuje uroczysty 3 maja

Rowerzyści znów ruszą na trasę. Zakręcony Powiat wraca do gminy Pabianice

Teatr AFERA w Pabianicach rozkręci komedię o uczuciach i pomyłkach

Nie ma jak talent - seniorki z Pabianic pokażą obrazy pełne odwagi

Szlagierowe Marzenia w Pabianicach - wieczór dla mam, rodzin i fanów biesiady

Kaczmarkowie przyjadą do Pabianic z wieczorem, który łączy operetkę i musical

