Jak złagodzić ból zębów związany z zatokami?

Wraz z obniżeniem się temperatur i późnojesienną pluchą za oknem nadszedł też sezon choroby. Uniknięcie choćby lekkiego przeziębienia w tym okresie często graniczy z cudem. Właśnie teraz wiele osób cierpi przez zapalenia – płuc, gardła czy zatok. Nie wszyscy jednak wiedzą, że zapalenie zatok i ból zębów jest ze sobą ściśle związany. Dlaczego ból zatok często chodzi w parze z bólem zęba i jak pomóc sobie w przetrwaniu choroby?

Zależność między zębami a zatokami

Zaskakująco wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jednym z powodów występowania bólu zęba może być właśnie zapalenie zatok. Przez nagromadzającą się, zatykającą ujście zatok wydzielinę blokuje się przepływ powietrza w organizmie i wzrasta ciśnienie, wywołując kłujący ból promieniujący z zatok do innych okolic twarzy, w tym właśnie zębów. Im bardziej zaawansowane zapalenie zatok, tym ostrzejszy i intensywniejszy ból zębów. bliskiego sąsiedztwa zębów i zatok. Działa to też w drugą stronę: zakażenia i infekcje zębów mogą prowadzić do bólu w zatokach.

Zapalenie zatok szczękowych często diagnozowane jest później niż powinno właśnie dlatego, że wywołuje objawy bardziej skłaniające do wizyty u dentysty niż u laryngologa. Jako, że zatoki szczękowe są położone blisko tuż przy korzeniach zębowych szczęki, przez co źródło bólu wydaje się pochodzić nie od okolic nosa, ale od górnych zębów. Ponadto, jedną z przyczyn pojawienia się bakteryjnego zapalenia zatok może być nieleczona próchnica.

Bolące zęby od zatok mogą być odczuwane na różne sposoby, a sam ból przybiera różne formy. Może to być ostry ból, pulsujący dyskomfort lub uczucie napięcia w okolicach górnych zębów. Najczęściej dotyczy to zębów trzonowych, które znajdują się bliżej obszaru zatok. Ludzie, którzy cierpią na przewlekłe problemy z zatokami, często doświadczają tego rodzaju bólu zębów. Widać więc, jak bardzo związane ze sobą są zęby a zatoki. Ból zębów czy ból zatok sam w sobie jest niezwykle uciążliwy, nic więc dziwnego, że gdy doskwiera nam i jeden, i drugi chcemy na wszelkie sposobu ulżyć sobie dyskomfortu. Jak możemy złagodzić bóle zębów związane z zatokami?

Szukasz dobrego dentysty? Sprawdź Dentystka z Łodzi: https://www.dentystkazlodzi.pl/

Sposoby złagodzenia bólu zębów związanego z zatokami

Przede wszystkim najlepiej zacząć od właściwej diagnozy. W przypadku ostrego bólu zębów warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć infekcję zatok. Jeśli jednak dojdzie do potwierdzenia takiej diagnozy, lekarz może zalecić leki przeciwbakteryjne lub przeciwwirusowe. Ponadto osoby cierpiące na przewlekłe problemy z zatokami powinny skonsultować się z lekarzem otolaryngologiem. Leczenie może obejmować stosowanie leków przeciwzapalnych, a w przypadkach bardziej zaawansowanych - procedury chirurgiczne.

Jak możemy zmniejszyć ból zębów od zatok domowymi sposobami? Między innymi płukanie nosa solą fizjologiczną może pomóc w usuwaniu nadmiaru wydzieliny z zatok, co może przyczynić się do złagodzenia bólu. Oprócz tego stosowanie zimnego lub ciepłego kompresu na okolicę zatok może przynieść ulgę w przypadku bólu zębów związanego z zatokami. Nie bójmy też sięgać się po leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen czy paracetamol, mogą pomóc w złagodzeniu bólu. Jednak przed ich zastosowaniem zawsze warto skonsultować się z lekarzem.