Wygodne pozycje do karmienia piersią

Istnieje bardzo dużo pozycji pozwalającej karmić dziecko piersią, ale zanim opanujecie z dzieckiem inne pozycje, warto nauczyć się karmić prawidłowo. Dzięki temu uniknięcie w przyszłości problemów związanych z nieprawidłowym karmieniem takich jak: zastoje pokarmowe, obolałe brodawki, nieefektywne ssanie. Pamiętajmy, że mamy prawo po porodzie prosić o instruktaż dotyczący karmienia. My w artykule przedstawimy prawidłowa technikę karmienia i pozycje, które mogą być dużo bardziej wygodne niż pozycja klasyczna.

Zasady prawidłowego karmienia.

Podstawową pozycją do karmienia jest pozycja siedząca, z prostymi plecami opierającymi się o oparcie fotela lub sofy. Dobrze uchwycona pierś przez dziecko ma wpływ na efektywne ssanie. Aby dziecko odpowiednio się najadło jego usta muszą być szeroko otwarte i obejmować większą część brodawki, a nosek i broda muszą dotykać piersi.

Dziecko powinno brzuszkiem i nogami być przytulone do ciała mamy, dzięki temu buzia lepiej wtulona jest w pierś. Cały sutek i część brodawki powinno znajdować się w buzi dziecka i być nią szczelnie wypełnione, dzięki czemu wytworzy się podciśnienie, które pomaga swobodnie wypływać mleku z piersi.

Pozycje do karmienia

  • Pozycja klasyczna - pozycja siedząca gdzie wygodnie siadamy w fotelu, dziecko przytulamy brzuchem do brzuszka. Głowa dziecka musi się opierać w naszym zgięciu łokciowym, a druga ręka podtrzymuje pupę dziecka.
  • Pozycja krzyżowa - Układamy dziecko podobnie jak w pozycji klasycznej, tyle że pierś podtrzymujemy ręką przeciwną do podawanej piersi.

Druga ręką podtrzymujemy głowę dziecka a naszym.przedramieniem jego tułów.

  • Pozycja spod pachy - Układamy dziecko brzuchem do naszego boku, a jego nóżki i pośladki muszą znajdować się u nas pod pachą. Dłonią podtrzymujemy głowę dziecka a przedramieniem jego plecki.
  • Pozycja leżąca na plecach - pozycja szczególnie polecana kobietom po cesarskim cięciu. Kładziemy się na plecach, które powinny być wysoko podparte.

Dziecko kładziemy na sobie tak, aby jego buzia była na wysokości piersi. Z boku podtrzymujemy go ramieniem.

  • Pozycja leżąca na boku - Kładziemy się na boku, pod głowę wkładamy poduszkę, a dziecko kładziemy na sobie na brzuchu tak, aby jego buzia leżała na wysokości piersi. Ramieniem podpieramy dziecko, dzięki tej pozycji możemy się nieco bardziej zrelaksować.

Każda z tych pozycji ma za zadanie ułatwić nam karmienie, odpoczynek i relaks. Pamiętajmy, że każda pozycja musi być odpowiednia dla mamy i dziecka, dzięki czemu karmienie nie będzie należało do powinności a przyjemności. Chcesz poznać więcej informacji na ten temat? Odwiedź stronę https://wiecejmleka.pl/.