Za nami świąteczny weekend. Na drogach miasta i powiatu policjanci nie odnotowali poważnych w skutkach zdarzeń. Niestety pomimo wielu apeli o zachowaniach zgodnych z prawem nie brakowało tych, którzy lekceważyli przepisy ruchu drogowego. Tym razem wyjątkowym brakiem odpowiedzialności wykazał się 27-letni motorowerzysta, który miał prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Od 7 do 10 kwietnia 2023 roku policjanci pabianickiej drogówki przeprowadzili łącznie 136 kontroli w ruchu drogowym. Za popełnione wykroczenia funkcjonariusze nałożyli 31 mandatów karnych oraz skierowali 11 wniosków do sądu. 54 kierowców nie dostosowało się do ograniczeń prędkości, z czego jeden przekroczył ją o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Podczas kontroli drogowych mundurowi ujawnili dwóch kierujących bez uprawnień oraz jednego, który wsiadł za kierownicę pojazdu wbrew sądowemu zakazowi. Kolejny kierujący jechał samochodem pomimo cofniętych uprawnień. W okresie świątecznym nie odnotowano wypadków drogowych, natomiast policjanci obsłużyli 5 kolizji. Pabianicka drogówka „przebadała” na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu blisko 566 kierujących. Niestety i tym razem znaleźli się tacy, którym nie jest straszna jazda na „podwójnym gazie”. 9 kwietnia 2023 roku o godzinie 17.30 policjanci interweniowali w związku z kilkoma zgłoszeniami dotyczącymi nietrzeźwego kierującego jadącego na czerwonym skuterze w okolicy ulicy Karniszewickiej. Mężczyzna miał nie trzymać toru jazdy oraz krzyczeć. Skierowani na miejsce mundurowi zauważyli kierującego na ulicy Gruntowej w Pabianicach. 27-letni pabianiczanin był kompletnie pijany. Badanie alkomatem wykazało w jego organizmie niemal 2,5 promila alkoholu. Jakby tego było mało, nie posiadał również odpowiednich uprawnień do kierowania. Teraz za swoje skrajnie nieodpowiedzialne zachowanie odpowie przed sądem.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i dla innych uczestników ruchu drogowego. Alkohol obniża koncentrację, opóźnia reakcję, powoduje zaburzenia równowagi i widzenia. Dlatego, jeśli widzimy kierowcę, który może być nietrzeźwy lub pod działaniem jakiegoś środka odurzającego, reagujmy! Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom może przyczynić się do jego zatrzymania.

Sierż. szt. Agnieszka Jachimek