Na co zwrócić uwagę przy zakupie żarówek samochodowych?

Od 2007 roku w Polsce obowiązuje nakaz jeżdżenia z uruchomionymi światłami, przez co konieczna jest częstsza ich wymiana. Mimo że w jednym samochodzie może znajdować się co najmniej kilka lub nawet kilkanaście różnych rodzajów żarówek, wybór odpowiedniego rodzaju można sobie znacznie ułatwić. Sprawdź, o czym należy pamiętać podczas zakupu żarówek samochodowych, aby dokonać słusznego wyboru.

Jakie rodzaje żarówek samochodowych są dostępne na rynku?

Żarówki halogenowe

Najpopularniejszymi typami żarówek halogenowych są żarówki H4 i H7. Te pierwsze, dwuwłóknowe, mogą być zastosowane zarówno w światłach mijania jak i drogowych. Ich uniwersalność jest głównym powodem ich niezwykłej popularności. Kolejny znany rodzaj żarówek to jednowłóknowe H7, które wykorzystuje się już tylko w  jednym rodzaju światła.

W zależności od rodzaju żarówki, wydajność takiego oświetlenia wynosi od 150 do 1100 godzin działania. Wyróżniamy kilka rodzajów żarówek halogenowych:

 • żarówki H1, H2, H3 – są to uniwersalne żarówki, używane w podstawowych reflektorach, jako światła drogowe lub mijania;
 • żarówki H4 – bywają nazywane żarówkami dwutłokowymi;
 • żarówki H7 – to nowa odmiana H4, stosowane są w nowoczesnych reflektorach;
 • żarówki W, P, R – są stosowane w kierunkowskazach, światłach pozycyjnych, obrysowych i stopu.

Żarówki ksenonowe - Łódź Pabianice

Innym typem żarówek samochodowych są żarówki ksenonowe, które trafiły na rynek w latach 90’. W tych żarówkach drut wolframowy został zamieniony łukiem elektrycznym, który wytwarza się między elektrodami. Wewnątrz żarówki znajduje się ksenon, czyli gaz. Żarówki te wytwarzają więcej światła, jednocześnie zużywając mniej prądu. Ksenony charakteryzują się dodatkowo wysoką trwałością.

W swoim działaniu wykorzystują wysokie napięcie. Żarówki ksenonowe charakteryzują się wysoką wydajnością, nawet do 3000 godzin. Można je podzielić w następujący sposób:

 • żarówki D1S – używane w reflektorach soczewkowych z zapłonnikiem;
 • żarówki D2S – stosowane są w reflektorach soczewkowych bez zapłonnika;
 • żarówki D3S – są bezrtęciowe, dedykowane reflektorom soczewkowym z zapłonnikiem;
 • żarówki D4S – wykorzystywane w reflektorach soczewkowych bez zapłonnika, są bezrtęciowe;
 • żarówki D1R – stosowane w reflektorach odbłyśnikowych, z zapłonnikiem;
 • żarówki D2R – nie mają zapłonnika, używane są do reflektorów odbłyśnikowych
 • żarówki D3R – bezrtęciowe, dedykowane reflektorom odbłyśnikowym z zapłonnikiem;
 • żarówki D4R – używane w reflektorach odbłyśnikowych, bez zapłonnika

Żarówki samochodowe LED - Łódź

Kolejnym rodzajem żarówek samochodowych są zyskujące coraz większą popularność żarówki LED. Oprócz ich atrakcyjnego wyglądu wyróżniają się bardzo małym poborem energii oraz niespotykanie długą żywotnością, która może wynosić nawet 50 000 godzin. Wyróżniamy następujące rodzaje żarówek LED samochodowych:

 • Ba15s – żarówki przeznaczone do reflektorów pozycyjnych, stopu, postojowych oraz wstecznych;
 • Bay15d – używane najczęściej do świateł pozycyjnych i stopu.

Jakie żarówki samochodowe wybrać?

Oprócz sprawdzenia, jakie żarówki samochodowe będą pasować do danego pojazdu, warto pamiętać, że wszystkie żarówki posiadają odpowiednią temperaturę barwową, przy której stosuje się indywidualne oznaczenie literą „K”. Większa wartość oznacza większe przybliżenie do barwy żółtej, natomiast mniejsza jest bardziej zbliżona do bieli. Wybór prawidłowej barwy ma niezwykle duży wpływ na warunki jazdy podczas różnych warunków atmosferycznych oraz nie tworzy ryzyka otrzymania mandatu.

Najlepszą temperaturą żarówek do samochodu jest ta wynosząca ok. 4200 K. Na tym poziomie uzyskuje się światło naturalne, doskonale dopasowujące się do otoczenia podczas deszczu, śniegu czy mgły. Warto jednak pamiętać, aby trzymać się ogólnie przyjętych wytycznych. Wybór światła o wartości wyższej niż 5000 K oznacza otrzymanie żarówek o niemalże niebieskiej barwie, która podczas kontroli pojazdu może zostać uznana za nielegalną, a kierowca zostanie ukarany mandatem. Dodatkowo im jaśniejsze jest światło żarówek samochodowych, tym szybciej kierowca odczuje zmęczenie podczas jazdy.

Kolejnym istotnym aspektem wyboru odpowiednich żarówek samochodowych jest zakupienie ich w renomowanym sklepie, oferującym solidne żarówki najpopularniejszych marek. Sklep motoryzacyjny Wazcar w Łodzi Pabianice stanowi nie tylko zaufany punkt sprzedażowy, ale i idealne miejsce dla osób potrzebujących porady podczas poszukiwania najlepszych żarówek samochodowych do swojego pojazdu.