Uczniowie z klas mundurowych Zespołu Szkół nr 2 im. prof. J. Groszkowskiego w Pabianicach, którzy rozważają w przyszłości możliwość wstąpienia w szeregi Policji, wzięli udział w spotykaniu zorganizowanym w pabianickiej komendzie, z cyklu mającego przybliżyć im specyfikę służby różnych policyjnych stanowisk. Uczniowie poznawali pracę technika kryminalistyki, policjantów wydziału ruchu drogowego, dzielnicowych oraz przewodnika psa służbowego i funkcjonariusza zajmującego się zwalczaniem przestępczości nieletnich.

W ramach promocyjnego cyklu spotkań z policjantami, który miał przybliżyć zawód policjanta uczniom klas mundurowych, w pabianickiej komendzie odbyło się spotkanie z technikiem kryminalistyki, policjantami wydziału ruchu drogowego, dzielnicowym oraz przewodnikiem  psa służbowego i funkcjonariuszami zajmującymi się zwalczaniem przestępczości nieletnich.

Każdy z funkcjonariuszy opowiedział o swojej służbie, o tym czym zajmuje się każdego dnia i jakie zadania realizuje policjant na danym stanowisku.

Uczniowie zobaczyli walizki kryminalistyczne oraz różne techniki ujawniania śladów. Dowiedzieli się na czym polega służba obchodowa dzielnicowego, a także zobaczyli jak pracuje mundurowy ze swoim czworonożnym towarzyszem służby.

Natomiast policjanci wydziału ruchu drogowego przybliżyli specyfikę swojej profesji a profilaktyk opowiedział o pracy z nieletnimi. 

Policjanci starali się w przystępny sposób przybliżyć specyfikę tej pracy i podzielić się swoim doświadczeniem zdobytym podczas wieloletniej służby.  Młodym ludziom przekazano również aktualne wymogi stawiane przed kandydatami do służby w Policji oraz przybliżono procedurę kwalifikacyjną. Goście dowiedzieli się  o aplikacji Moja Komenda, którą można zainstalować w telefonie komórkowym i dzięki niej łatwo skontaktować się ze swoim dzielnicowym, usłyszeli o programie Dzielnicowy Bliżej Nas oraz o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wizyta młodych ludzi była również okazją do podniesienia ich świadomości w zakresie rozpoznania zjawiska dotyczącego handlu ludźmi.

 

 

podkom. Ilona Sidorko