Opony rolnicze muszą być gotowe do pracy nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Często nie zdajemy sobie nawet sprawy, jak ważnym czynnikiem jest należyty stan techniczny opon rolniczych. Musimy bowiem pamiętać, że odpowiednio dobrane i utrzymane opony do ciągników rolniczych odpowiadają za efektywność i komfort pracy w polu. W związku z tym, każdy rolnik powinien poświęcić trochę czasu na bliższe zapoznanie się z tym zagadnieniem.

Wpływ opon rolniczych na pracę w polu

Międzyrzędowe opony to traktorów cechują się dużą dysproporcją w wielkości kół przednich oraz tylnych. To sprawia, że nieprawidłowy rozmiar kół, a także zbyt wysokie ciśnienie, mogą mieć negatywny wpływ na trakcję. Efektem jest spadek wydajności maszyny, gorsza przyczepność, większe zużycie paliwa, a także niekorzystne ubijanie gleby. Podobne konsekwencje możemy zaobserwować przy pracy na bardzo zużytych oponach rolniczych. To pokazuje, jak odpowiedzialnym zadaniem jest utrzymanie kół w nienagannym stanie technicznym.

Okresowe przeglądy wulkanizacyjne

Rolnicy muszą raz do roku udać się do stacji kontroli pojazdów i zadbać o przegląd techniczny ciągnika rolniczego. To dobra chwila, aby sprawdzić również stan opon. Przegląd wulkanizacyjny pozwala znaleźć wszystkie mankamenty i drobne uszkodzenia, które wymagają natychmiastowych poprawek. Nawet drobne skazy znacznie zwiększają ryzyko zniszczenia całej opony. W razie potrzeby, specjalistyczne zakłady wulkanizacyjne wykonują klejenie opony z boku, a także naprawę od strony bieżnika. Jak się jednak okazuje, mnóstwo mankamentów dotyczy bocznej powierzchni opony, która musi znosić ciągłe uderzenia ostrych kamyków i żwiru.

Jak prawidłowo eksploatować opony?

Należy również zadbać o należytą eksploatację opon rolniczych. Absolutną podstawą jest dbałość o prawidłowe ciśnienie powietrza. Ma to wpływ na nienaganną pracę całego ciągnika, mniejsze zużycie paliwa, a także mniejszy nacisk na glebę. Ponadto, opony do traktorów należy regularnie czyścić. Szczególnie, gdy są one narażone na styczność z chemicznymi nawozami oraz substancjami, które mogą obniżyć żywotność opony. Jeżeli nie mamy możliwości schowania ciągnika do stodoły lub innego budynku gospodarczego, warto zadbać o prowizoryczne nakrycie i cień, w którym opony odpoczną od intensywnego słońca lub gwałtowanych opadów deszczu.

Kiedy należy wymienić opony na nowe?

Mimo prawidłowej eksploatacji, zawsze przychodzi moment, w którym należy zadbać o nowe opony do ciągników rolniczych. warto o tym pomyśleć przy zużyciu bieżnika na poziomie 60-70%. Przy zużyciu większym niż 75% obserwujemy wyraźny spadek efektywności pracy, większe spalanie, bardzo słabą przyczepność oraz niekorzystne ubijanie gleby. Regularnie spada także ciśnienie w oponach dostawczych, co tylko pogarsza finalny efekt. W takiej sytuacji warto podjąć decyzję o zakupie nowych opon. Nawet, jeśli wiąże się z tym duży wydatek.

Biorąc pod uwagę, że opony rolnicze to specjalistyczny produkt, warto je zamawiać z pewnego źródła, które specjalizuje się tym zagadnieniem. Ogromny wybór oferuje sklep internetowy Bohnenkamp, który od wielu lat wyposaża rolników w wysokiej jakości opony rolnicze. W tym miejscu możesz liczyć na doraźną pomoc specjalistów, dzięki czemu, łatwiej dobierzesz idealny opony do Twojego ciągnika rolniczego. Prawidłowy wybór ma oczywiście wpływ na efektywność pracy oraz większą żywotność, co przekłada się na oszczędność w perspektywie długoterminowej.

Co warto wiedzieć na temat opon do ciągników rolniczych?