Większość firm w Polsce korzysta z opcji leasingu – pozwala ona na zbudowanie nowoczesnej floty bez zaciągania dużego kredytu lub poświęcania lwiej części budżetu przedsiębiorstwa. Kiedy umowy wynajmu się kończą, auta trafiają często na licytacje poleasingowe, dzięki którym można kupić kilkuletnie samochody w atrakcyjnych cenach. Czy warto skorzystać z tej opcji?

Aukcje samochodów poleasingowych – co można na nich znaleźć?

Aż 70% nowych aut w Polsce to pojazdy brane w leasing przez przedsiębiorców. Jest to obecnie najbardziej opłacalny sposób budowania floty, na który o wiele łatwiej sobie pozwolić, niż na zakup samochodów prosto z salonu. Zazwyczaj umowy trwają kilka lat, a po tym czasie firmy wymieniają pojazdy na nowe. Wówczas używane przez nie wcześniej auta trafiają na licytacje poleasingowe (Arval to firma, która prowadzi taką sprzedaż), na których osoby prywatne lub firmy mogą zakupić je często w atrakcyjnej cenie.

Na licytacjach możemy trafić na pofirmowe, zaledwie kilkuletnie auta, które były wzięte w leasing. Aukcje dają więc dostęp do wielu nowoczesnych modeli, często w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym, również w wersjach z bogatym wyposażeniem. Duże firmy leasingowe zapewniają dostęp do całego przekroju pojazdów o różnym standardzie i typie nadwozia, co pozwala łatwo znaleźć interesujące nas modele. Często są to pojazdy z dość dużym przebiegiem, jednak warto pamiętać, że przez pierwsze lata obejmowała je gwarancja producenta. Można także trafić na pojazdy mało używane, np. auta menagerskie.

Jakie są zalety pojazdów poleasingowych?

Auta po leasingu warto rozważyć z kilku powodów – przede wszystkim są często dostępne w niższych cenach, niż na rynku wtórnym. Dzięki aukcjom można zyskać zadbane, w pełni sprawne, zaledwie kilkuletnie samochody, nie wydając przy tym majątku. Z licytacji mogą skorzystać osoby prywatne oraz firmy, dzięki czemu jest to dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy chcą posiadać swoją flotę na własność.

Możemy także spodziewać się w większości przypadków aut w dobrym stanie – przed sprzedażą zazwyczaj są w nich usuwane wszelkie usterki, są to także często samochody, którym dopiero skończyła się gwarancja producenta. Większość firm leasingowych prowadzi także dla każdego pojazdu rejestr napraw, co ułatwia poznanie historii danego auta i zdecydowanie, czy dobrze sprawdzi się w przyszłości.

Bardzo często pojazdy poleasingowe pochodzą z polskich salonów, co również jest zaletą – łatwiej sprawdzić ich historię, a także sprzedać je w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Licytacje poleasingowe samochodów – czy to dobre źródło kupna auta?

Na co zwrócić uwagę, biorąc udział w aukcji aut poleasingowych?

Licytacje poleasingowe to często prawdziwa okazja, warto jednak pamiętać o kilku ważnych kwestiach przed zakupem. Przede wszystkim należy dobrze obejrzeć dane auto i poznać historię jego napraw i prac serwisowych, by wiedzieć, czy poprzedni właściciel odpowiednio o nie dbał. Dobrze także zapoznać się wcześniej z danym modelem, by poznać ewentualne charakterystyczne dla niego usterki – pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu problemów. Auta pofirmowe często mają duże przebiegi, można jednak znaleźć modele mniej używane – zazwyczaj są one nieco droższe.

Samochody poleasingowe – dla kogo?

Z aukcji samochodów używanych po leasingu mogą skorzystać wszyscy – jest to świetna okazja na znalezienie zaledwie kilkuletniego pojazdu w bardzo dobrym stanie i w niskiej cenie. Warto pamiętać, że będą to zazwyczaj pojazdy z większym przebiegiem, najczęściej w uniwersalnej kolorystyce – ciemne, srebrne lub białe.