Łódzka Izba Przemysłowo-Handlowa zaprasza w czwartek 11 kwietnia o godz. 14.00 na bezpłatne spotkanie informacyjne:

ULGI PODATKOWE W SPECJALNYCH STREFACH EKONOMICZNYCH
ORAZ NOWE ZACHĘTY PODATKOWE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW.

Spotkanie kierowane jest do właścicieli, prezesów, dyrektorów finansowych małych, średnich i dużych firm produkcyjnych oraz usługowych.

Powyższe zagadnienia zostaną przedstawione w sposób przystępny, skondensowany i kompleksowy, zgodnie z poniższą agendą.

 1. Ulgi podatkowe dla firm w specjalnych strefach ekonomicznych.
  Program Polska Strefą Inwestycji wprowadził nowe zasady działania przedsiębiorstw w specjalnych strefach ekonomicznych. Inwestycje na terenie specjalnej strefy ekonomicznej dają możliwość uzyskania ulgi w podatku dochodowym. Specjalną strefę ekonomiczną można utworzyć w dowolnym miejscu, także w istniejącym zakładzie. Poziom ulgi w CIT lub PIT jest porównywalny z dotacjami z UE. Ulgę podatkową można rozliczać nawet do 15 lat. Inwestycje mogą dotyczyć budowy nowych, jak i rozbudowy istniejących zakładów.

  Korzyści dla firm i procedurę wnioskowania o decyzję o wsparciu przedstawi p. Piotr Witkowski, właściciel Kancelarii Doradczej Finanse dla Firm z Łodzi (www.finansefirm.pl). Firma jest członkiem ŁIPH, ma na koncie ponad 50 zezwoleń strefowych, posiada status Partnera Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

 2. Nowe podatkowe zachęty dla przedsiębiorców
  Coraz bardziej rygorystycznym przepisom podatkowym oraz zwiększającym się możliwościom kontrolnym organów podatkowych towarzyszy wprowadzenie kilku istotnych dla przedsiębiorców podatkowych zachęt w prowadzeniu działalności gospodarczej. Celem prezentacji jest ocena możliwości zastosowania i praktycznego wdrożenia tych mechanizmów u przedsiębiorców w Polsce. Omówione zostaną:
  • możliwości zastosowania obniżonej 9-proc. stawki CIT (oraz zagrożenia związane z pojawiającymi się doniesieniami o ograniczeniach dopuszczalności stosowania tej stawki przez organy podatkowe),
  • przesłanki i możliwości wdrożenia w firmie ulgi na działalność badawczo-rozwojową (tzw. ulga B+R), która pozwala na odliczenie od dochodu (już zaliczonych do kosztów!) określonych wydatków na prace badawczo-rozwojowe (stosunkowo szeroko rozumiane, co daje duże możliwości oszczędności podatkowych),
  • mechanizm i potencjał zastosowania mechanizmu tzw. IP BOX, który pozwala na zastosowanie obniżonej 5-proc. stawki podatku dochodowego (zarówno CIT jak i PIT - dotyczy to zatem także spółek cywilnych, jawnych i komandytowych!) od określonej kategorii dochodów wypracowanych z działalności innowacyjnej.

Prelegentem będzie dr Michał Wilk, doradca podatkowy i radca prawny z Kancelarii Wilk Latkowski Doradcy Podatkowi i Radcowie Prawni Sp. p. z Łodzi (www.wl-tax.pl). Kancelaria specjalizuje się w podatkach związanych z działalnością gospodarczą i doradza firmom w tym zakresie.


Udział w warsztacie jest bezpłatny.
Zgłoszenia należy przesyłać do dnia 10 kwietnia do godz. 12.00 drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Autor: Biuro ŁIPH