Policjantka z Pabianic rozwiązała zagadkę kradzieży z zabytkowego kościoła

W Pabianicach doszło do spektakularnego zatrzymania sprawcy kradzieży z zabytkowego kościoła. Dzięki czujności i determinacji policjantki śledczej udało się ochronić cenny element dziedzictwa miasta przed dalszymi stratami.
- Akcja policjantki w Pabianicach zakończyła się sukcesem przy zabytkowym kościele
- Pabianice walczą o zachowanie swojego dziedzictwa historycznego
Akcja policjantki w Pabianicach zakończyła się sukcesem przy zabytkowym kościele
7 kwietnia 2025 roku proboszcz jednego z pabianickich kościołów zauważył niepokojące ubytki w miedzianych elementach dachu, które są częścią chronionego zabytku. Natychmiast powiadomił służby, a sprawa szybko trafiła do Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego pabianickiej komendy. Młodsza aspirant Marta Bączyk podjęła się prowadzenia śledztwa, wykazując się niezwykłą skrupulatnością i zaangażowaniem.
Dzięki analizie nagrań z miejskiego monitoringu oraz dokładnej pracy operacyjnej funkcjonariuszka ustaliła tożsamość sprawcy 38-letniego mieszkańca Pabianic, który od połowy marca systematycznie dokonywał kradzieży miedzianych rynien i rur spustowych z różnych obiektów na terenie miasta. Zatrzymany usłyszał pięć zarzutów dotyczących kradzieży oraz naruszenia przepisów o ochronie zabytków.
Pabianice walczą o zachowanie swojego dziedzictwa historycznego
Zabytkowy kościół, którego dach padł ofiarą złodzieja, jest wpisany do rejestru zabytków, co podkreśla wagę całej sprawy. Ochrona takich miejsc jest szczególnie ważna dla zachowania tożsamości miasta i jego historii. Policja przypomina, że wszelkie ingerencje w struktury obiektów zabytkowych bez odpowiednich zezwoleń są traktowane jako poważne przestępstwa, zagrożone karą nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pabianicach, co świadczy o powadze sytuacji i determinacji służb w walce z przestępczością wymierzoną w lokalne dziedzictwo kulturowe.
Zabytki podlegają szczególnej ochronie prawnej, a każda ingerencja w ich strukturę bez zezwolenia traktowana jest jako poważne przestępstwo.” młodszy aspirant Marta Bączyk
Na podstawie: Policja Pabianice
Ostatnie Artykuły

Majowe święto z orkiestrą i polonezem. Konstantynów Łódzki szykuje uroczysty 3 maja

Rowerzyści znów ruszą na trasę. Zakręcony Powiat wraca do gminy Pabianice

Teatr AFERA w Pabianicach rozkręci komedię o uczuciach i pomyłkach

Nie ma jak talent - seniorki z Pabianic pokażą obrazy pełne odwagi

Szlagierowe Marzenia w Pabianicach - wieczór dla mam, rodzin i fanów biesiady

Kaczmarkowie przyjadą do Pabianic z wieczorem, który łączy operetkę i musical

Słodycze i alkohol skończyły się ugryzieniem - zarzuty w Pabianicach

Pabianicka policja postawiła dzieci na drogowym torze w szkolnym konkursie

Pabianickie Centrum Medyczne przyciągnęło specjalistów z całej Polski

Ponad 600 biegaczy na trasie. Ksawerowska piątka przyciągnęła tłumy

Sala operacyjna i wybudzeń w Pabianicach przejdą gruntowną metamorfozę

Nowa pomoc przy Alzheimerze. Bezpłatna infolinia dla pacjentów i rodzin
![[PIŁKA RĘCZNA] SPR PABIKS Pabianice – UMKS Trójka Ostrołęka 32:24 w I Lidze Mężczyzn (Grupa C) – pewne zwycięstwo pabianiczan w ważnym meczu o punkty](/images/mecz/thumbnails/spr-pabiks-pabianice-umks-trojka-ostroleka-26042026-3224.webp)
[PIŁKA RĘCZNA] SPR PABIKS Pabianice – UMKS Trójka Ostrołęka 32:24 w I Lidze Mężczyzn (Grupa C) – pewne zwycięstwo pabianiczan w ważnym meczu o punkty

