Funkcjonariusze z pabianickiej „drogówki” pracowali na miejscu groźnie wyglądającego zdarzenia drogowego z udziałem motocyklisty. 54-latek na łuku drogi utracił panowanie nad jednośladem i uderzył w płot. Mężczyzna z obrażeniami trafił do szpitala. Policjanci przypominają zasady, którymi powinien kierować się odpowiedzialny motocyklista, aby przez własny błąd zbyt wcześnie nie musiał rezygnować ze swojego zamiłowania.
Statystyki z ostatnich lat wskazują, że wypadki z udziałem motocyklistów najczęściej zdarzają się w okresie wiosennym i w miesiącach wakacyjnych. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że liczba motocykli na drogach wzrasta. W 2022 roku kierujący motocyklami najczęściej uczestniczyli w wypadkach od czerwca do sierpnia. Tegoroczne dane potwierdzają tę tezę. W pierwszym półroczu 2023 roku na polskich drogach doszło do 836 wypadków z udziałem motocyklistów. W samym powiecie pabianickim zdarzeń drogowych z udziałem tej grupy kierujących było 11.
8 sierpnia 2023 roku o godzinie 18.25 oficer dyżurny pabianickiej policji otrzymał zgłoszenie, o zdarzeniu drogowym z udziałem motocyklisty. Na ulicy 11 Listopada w Dobroniu kierujący hondą na łuku drogi utracił panowanie nad pojazdem i uderzył w płot. 54-letni mieszkaniec gminy Wodzierady z obrażeniami nogi trafił do szpitala. Mężczyznę za naruszenie przepisów ruchu drogowego, funkcjonariusze ukarali mandatem. Apelujemy do fanów motocykli o to, by nie traktowali drogi jako toru wyścigowego. Przypominamy, że najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem motocyklistów jest nadmierna prędkość. Apelujemy o rozwagę i bezpieczną jazdę. Użytkownicy jednośladów są w grupie niechronionych uczestników ruchu drogowego i w przypadku zdarzenia na drodze odnoszą najcięższe obrażenia. Oprócz kasku i odpowiedniego kombinezonu ochronnego nie ma żadnych dodatkowych zabezpieczeń w postaci karoserii samochodu, pasów bezpieczeństwa czy poduszek powietrznych. Dlatego warto stosować się do kilku podstawowych rad, by podróżowanie motocyklem było bezpieczniejsze:
1. Panuj zawsze nad pojazdem – nigdy odwrotnie.
2. Nie popisuj się ryzykowną jazdą przed kolegami – to może kosztować życie albo zdrowie ciebie lub inną osobę!
3. Nie "wciskaj się" pomiędzy jadące pojazdy. Kiedyś ktoś może Cię nie zauważyć.
4. Zawsze wyraźnie sygnalizuj wykonywanie manewrów.
5. Niespodziewane zbaczanie z toru jazdy, grozi najechaniem przez inny pojazd.
6. Jeśli czujesz gniew, frustrację lub agresję – nie siadaj za kierownicą!
7. Od momentu, gdy wsiadasz na motocykl, koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe.
8. Jazda pod wpływem alkoholu i narkotyków może być przyczyną śmierci! Zrezygnuj z nich, jeśli nie chcesz, by ktoś postawił ci przydrożny krzyż.
9. Kask ochronny, ochraniacze, odpowiednie buty i rękawice – zwiększą twoje bezpieczeństwo.
sierż. sztab. Agnieszka Jachimek
Źródło KGP