Kolizja z dzikim zwierzęciem może zdarzyć się każdemu. Do spotkania z jeleniem czy dzikiem dochodzi nie tylko w rejonach lasów, ale i na podmiejskich osiedlach czy w pobliżu pól uprawnych. Warto zatem pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności i o ograniczeniu prędkości zwłaszcza tam, gdzie niebezpieczeństwo nagłego pojawienia się dzikich zwierząt na drodze jest bardzo duże.
Wjeżdżając w tereny, które są naturalnymi siedliskami dzikich zwierząt należy zachować szczególną ostrożność i stosować się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Jadąc zbyt szybko kierowca może nie mieć wystarczająco dużo czasu, aby zahamować i ominąć przeszkodę na drodze. Dlatego zwłaszcza w pobliżu lasów i pól należy zdjąć nogę z gazu. Niestety tylko w tym roku, na terenie powiatu pabianickiego, doszło do 37 kolizji z udziałem zwierząt.
Podczas takiego zdarzenia drogowego należy:
-
zabezpieczyć miejsce zdarzenia, zjechać na pobocze i wystawić trójkąt ostrzegawczy,
-
jeśli dojdzie do wypadku drogowego – udzielić osobom rannym pierwszej pomocy,
-
nie przemieszczać i nie usuwać z jezdni potrąconego lub martwego zwierzęcia – może ono mieć wściekliznę lub nagle zaatakować,
-
zawiadomić odpowiednie służby – policjanci sporządzą dokumentację ze zdarzenia potrzebną ubezpieczycielowi i powiadomią osoby odpowiedzialne za zabranie zwierzęcia z drogi.
Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach w okolicy lasów i pól uprawnych. Nie należy również lekceważyć znaku drogowego A-18b. Informuje on o tym, że na danym odcinku drogi możemy spodziewać się nagłego wtargnięcia zwierzęcia. Ponadto nakłada na kierującego obowiązek jazdy z zachowaniem szczególnej ostrożności.
Sierż. szt. Agnieszka Jachimek