Elektryczne hulajnogi stały się w ostatnim czasie popularnym środkiem transportu, mającym niewątpliwie wiele zalet i dającym dużo przyjemności z jazdy. Sprawne i niekłopotliwe przemieszczanie się po miejskich drogach, brak problemów ze znalezieniem wolnego miejsca parkingowego, powiew świeżego powietrza, to powody dla których kiedy na dworze robi się ciepło, pozostawiamy samochód w garażu i wybieramy hulajnogę. Jednak musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i stosować się do przepisów regulujących kwestię korzystania z tego rodzaju urządzenia.

Słoneczna pogoda i zakorkowane ulice zachęcają do korzystania z tego alternatywnego środka transportu. Zwolennicy podróży hulajnogą elektryczną muszą jednak pamiętać, że wiąże się to ze znajomością i stosowaniem przepisów.

Pamiętajmy, że osoby korzystające z takich urządzeń są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, a nieostrożna jazda i lekceważenie przepisów stanowią realne zagrożenie bezpieczeństwa zarówno dla nich jak i pozostałych użytkowników dróg. Jakie zasady obowiązują użytkowników hulajnóg elektrycznych? Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.

Zabrania się:

  • kierowania hulajnogą elektryczną po jezdni, na której dopuszczalna prędkość jest większa niż 30 km/h,
  • kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu,
  • przewożenia hulajnogą elektryczną osobistego innych osób, zwierząt i przedmiotów,
  • ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów,
  • pozostawiania hulajnóg elektrycznych na chodniku w inny sposób niż równolegle do jego zewnętrznej krawędzi.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad: jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachowanie szczególnej ostrożności, ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.

Jadąc hulajnogą elektryczną po chodniku i chcąc przedostać się na drugą stronę ulicy, przed przejściem dla pieszych należy z niej zejść i przeprowadzić ją przez pasy. Inaczej jest w przypadku korzystania z drogi rowerowej, wówczas można przejechać przez wyznaczony przejazd dla rowerzystów.

Do kierowania hulajnogą elektryczną przez osoby w wieku od 10 lat do 18 lat wymagane jest posiadanie tych samych uprawnień, co w przypadku kierowania rowerem, czyli karty rowerowej lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany. Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej. Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogami są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego, tym bardziej powinni dbać o swoje bezpieczeństwo. Ich zachowanie na drodze ma też znaczący wpływ na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu, zwłaszcza pieszych, dla których potrącenie przez rozpędzoną hulajnogę może skończyć się dotkliwymi obrażeniami.

Policja apeluje o korzystanie z drogi w sposób rozsądny, zgodny z przepisami prawa.

Mł.asp. Dariusz Kaczmarek