Jakie gry sprawdzą się dla całej rodziny?

Gry planszowe to świetny sposób na spędzenie czasu z rodziną bądź znajomymi. Sprawdź, jakie planszówki sprawdzą się zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Zalety gier planszowych

Gry pozwalają spędzić czas wspólnie, mogą zatem wpływać na budowanie więzi. Pozwalają na zdrową rywalizację, uczą przestrzegania zasad, a czasem także współpracy. Pomagają rozwijać logiczne myślenie, spryt, pamięć, koncentrację oraz uczą rozwiązywania problemów. Granie w gry planszowe pozwala na spędzenie czasu bez smartfona czy komputera. Planszówki urozmaicą niejedną imprezę. Kolejną zaletą gier jest to, że można je wygodnie zabrać ze sobą, na przykład na urlop. Nic dziwnego, że gry cieszą się niesłabnącą popularnością, mimo wszechobecnej digitalizacji.

Gry dla dorosłych i dzieci

Niektóre gry niestety nie są przeznaczone dla kilkuletnich dzieci. Zasady mogą być dla nich zbyt skomplikowane. Dlatego też chcąc zaangażować całą rodzinę we wspólne granie, warto dobrze dobrać grę. Oto kilka pozycji, które będą przyjazne małym dzieciom oraz spodobają się także dorosłym.

Domino

Idealna gra dla dzieci od trzeciego roku życia. Nie jest to typowa gra planszowa, jednak jej zasady są dość proste. Kamienie układane są po kolei przez graczy, tak aby liczba oczek kamienia była taka sama jak poprzedniego. Wygrywa osoba, która jako pierwsza wyłoży wszystkie swoje kamienie.

Chińczyk

Klasyk wśród planszówek. To kolejna gra, w którą mogą grać już trzyletnie dzieci. Poruszając się po planszy, można ćwiczyć strategię. Rozgrywka nie jest nudna ani długa, może za to zaangażować dziecko. Pionki przesuwa się po planszy, zgodnie z liczbą pól, jaka została wyrzucona kostką. Wygrywa ta osoba, która wprowadzi wszystkie swoje pionki do tak zwanego domku.

Dobble

Gra zyskuje na popularności, chociaż nie każdy ją zna. To gra dla nieco starszych dzieci - od sześciu lat. Gracze muszą wykazać się szybkością i spostrzegawczością. Trzymając w ręku kartę, należy spojrzeć na tę znajdującą się na stosie, odnaleźć taki sam symbol, nazwać go i pozbyć się karty. Wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. Fascynująca gra "Dobble" idealnie sprawdzi się w podróży - jest niewielka, nie potrzeba do niej stołu, a rozgrywki odbywają się dość dynamicznie.

Kupując grę z myślą o małych dzieciach, warto kierować się oznaczeniem wieku na opakowaniu oraz - co najważniejsze - umiejętnościami dziecka, tak aby zachęcić je do wspólnej zabawy podczas rodzinnych rozgrywek.