Dodatkowe patrole pabianickich policjantów pojawiły się na naszych drogach, sprawdzając trzeźwość kierowców. Wspólnie z funkcjonariuszami w działaniach wzięły udział także przedstawicielki Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. 27 września 2022 roku w godzinach 6.00-10.00 skontrolowano 150 kierujących. Tym razem wszyscy okazali się trzeźwi.
Bezwzględna trzeźwość za kierownicą to podstawowy fundament bezpieczeństwa ruchu drogowego. Policjanci kontrolują stan trzeźwości użytkowników ruchu praktycznie podczas każdej kontroli drogowej. Wspólne działania maja na celu uświadomienie kierowcom, że koncentracja, odpowiedzialność oraz dbałość o innych użytkowników drogi to cechy świadomego kierowcy.
Policjanci przebadali dokładnie 150 kierujących. Działania funkcjonariuszy były skoncentrowane na przeprowadzeniu maksymalnej ilości kontroli kierowców i wyeliminowaniu z ruchu tych, którzy kierują pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających. Wszyscy przebadani okazali się trzeźwi.
Nietrzeźwi kierowcy nadal stanowią poważne zagrożenie w ruchu drogowym.
Odpowiedzialny kierowca, planując okolicznościowe spożywanie alkoholu, powinien wcześniej już pomyśleć o bezpiecznym powrocie do domu, czyli np. zapewnić sobie kierowcę, który nie będzie w tym dniu pił alkoholu lub zamówić taksówkę, albo zaplanować dłuższy odpoczynek. Najlepiej wsiąść za kierownicę dopiero po 24 godzinach, o ile nie spożywaliśmy alkoholu przez dłuższy czas. Ważne jest, aby przed kierowaniem pojazdem wyeliminować wszelkie czynniki wpływające negatywnie na cechy psychomotoryczne, które jak wiemy powodują zmiany w postrzeganiu, ocenie zjawisk, sposobie i szybkości reagowania na bodźce, a tym samym ograniczające zdolność do precyzyjnej obsługi pojazdów.
Policja stoi na stanowisku, że dla bezpieczeństwa swojego, przewożonych pasażerów i innych użytkowników ruchu, bez względu na ilość spożytego alkoholu, nie powinniśmy wsiadać za kierownicę. Osoba wsiadająca za kierownicę powinna być przede wszystkim trzeźwa, a także wypoczęta.
Wszystkie skontrolowane osoby otrzymały ulotki informacyjne, breloczki oraz zapachy samochodowe – „nie jeżdżę po alkoholu”.
podkom. Ilona Sidorko