Ekologiczne rozwiązanie do ogrzewania domu

Jeśli śledzisz wiadomości z ostatniego czasu, prawdopodobnie zauważyłeś rosnący trend w kierunku bardziej ekologicznych opcji energetycznych. Energia odnawialna, taka jak energia słoneczna i wiatrowa, staje się coraz bardziej opłacalna, ponieważ przestawiamy się na czystsze źródła energii. Ale co to oznacza dla Ciebie? W tym przewodniku przedstawimy Ci kurs poglądowy na temat działania promienników ciepła podczerwieni oraz dowiesz się, dlaczego są najlepsze dla środowiska jak i dla nas samych.

Promienniki ciepła czyli najbardziej komfortowe ciepło jakie możesz sobie wyobrazić

Zanim zajmiemy się ekologią związaną z działaniem promienników ciepła, krótko omówimy, czym jest ogrzewanie promiennikowe. Ogrzewanie promiennikowe (zwane również podczerwienią) wykorzystuje fale elektromagnetyczne do rozprowadzania ciepła z promiennika w kierunku ogrzewanej osoby lub przedmiotu. Fale te są niewidoczne gołym okiem i nie są wyczuwalne w dotyku. Promienniki ciepła podczerwieni mogą emitować szeroki zakres fal, co zwiększa ilość ciepła dostarczanego do danego obszaru w czasie. Oznacza to, że można zużyć mniej energii na daną ilość miejsca, co czyni je przyjazną dla środowiska opcją ogrzewania domu.

Jak działa ogrzewanie promiennikowe?

Promienniki ciepła na podczerwień są dobrym rozwiązaniem dla Twojego domu, ponieważ wytwarzają mniej pól elektromagnetycznych (EMF) niż tradycyjne systemy grzewcze. Narażenie na EMF jest powiązane z wyższym wskaźnikiem zachorowań na białaczkę u dzieci, a także na raka i chorobę Alzheimera. Promienniki wytwarzają mniej pól elektromagnetycznych, ponieważ nie wykorzystują przewodów elektrycznych do przekazywania ciepła. Zazwyczaj składają się one z żarówki emitującej promieniowanie podczerwone, które ogrzewa przedmioty, a nie powietrze wokół nich. Oznacza to, że nie trzeba się martwić o wdychanie oparów z grzejnika lub otwarty płomień w pobliżu mebli.

Przegląd korzyści dla środowiska

Promienniki ciepła podczerwieni oferują korzyści dla właścicieli domów, którzy chcą zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Promienniki elektryczne zapewniają szybki i łatwy sposób ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych bez użycia gazu lub oleju. Są wygodne, jeśli nie chcesz tracić czasu na przygotowanie domu na zimną pogodę - wystarczy podłączyć je do prądu, a zapewnią ciepło, ogrzewając jednocześnie powietrze wokół nich. Promienniki elektryczne nie emitują żadnych zanieczyszczeń i są bardziej energooszczędne niż tradycyjne kominki. Dla porównania, promienniki podczerwieni wytwarzają delikatne, kojące ciepło, które jest bardziej komfortowe niż intensywne ciepło zapewniane przez piece węglowe. Nie emitują one żadnych zanieczyszczeń, są więc lepsze dla środowiska, ponieważ nie zanieczyszczają powietrza w pomieszczeniach, jak inne źródła ciepła. Promienniki podczerwieni są doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających w chłodniejszym klimacie, ponieważ wolno poruszające się fale ogrzanego powietrza delikatnie wnikają w głąb pomieszczenia.