Sezon na rowerowe przejażdżki już trwa. Funkcjonariusze Straży Miejskiej znakowali jednoślady, a pabianiccy policjanci przypominali o bezpieczeństwie, a wszystko po to by uchronić nas przed przestępstwem kradzieży.
Wygrawerowany numer znajdzie się w systemie co po pierwsze odstraszy potencjalnych złodziei a jeśli już rower padnie ich łupem, będzie go łatwiej odzyskać. Akcja połączona była również z profilaktyką dotyczącą bezpiecznego użytkowania jednośladów w ruchu drogowym. Policjant z Wydziału Ruchu Drogowego przypominał , że rowerzysta jest jednym z uczestników ruchu drogowego, który jest najbardziej narażony na skutki zdarzeń drogowych. Dobre warunki atmosferyczne powodują, że coraz więcej osób zamienia samochód na rower. Kierujący jednośladami chcą czuć się bezpiecznie, ale muszą pamiętać, że wiele zależy od nich samych. Kierujący rowerem jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku jazdy, w którym porusza się lub zamierza skręcić. Rowerzyści często o tym zapominają, skutkiem czego jeżdżą pod prąd. Korzystając z drogi dla pieszych jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Pamiętać również należy o zabezpieczeniu naszego mienia. Nie pozostawiajmy rowerów przed domem, na klatce schodowej. Nie wystawiajmy rowerów na balkonach, szczególnie niższych kondygnacji , gdyż są tam widoczne i stają się łatwą okazją dla złodzieja. W przypadku braku karty spisujmy numer fabryczny roweru, jego nazwę i cechy szczególne, co ułatwi policjantom jego odzyskanie w przypadku kradzieży. I wreszcie oznakujmy dodatkowo rower.
Dla większości osób jazda rowerem jest sposobem na aktywne spędzanie wolnego czasu i rekreację, dla innych jest to środek komunikacji, którym dojeżdżają do pracy, szkoły czy po zakupy. Należy jednak pamiętać, że niezależnie w jakim celu korzystamy z roweru, to poruszając się tym pojazdem należymy do grupy niechronionych uczestników ruchu drogowego.
Policja prowadzi ogólnopolską akcję pn. „Jednośladem bezpiecznie do celu”, której celem jest zwrócenie uwagi użytkowników motocykli, motorowerów i rowerów na najważniejsze aspekty bezpieczeństwa i kształtowanie właściwych postaw i zachowań.
Rosnąca liczba jednośladów na polskich drogach zmienia podejście do zagadnienia bezpieczeństwa w ruchu drogowym uwzględniając specyfikę tej grupy. Wypadki z udziałem użytkowników jednośladów stanowią duży problem, gdyż pociągają za sobą poważne skutki. Stąd też od wielu lat podejmowane są różnorodne działania mające na celu ograniczenie liczby wypadków z ich udziałem, a co za tym idzie zmniejszenie liczby osób poszkodowanych.
Na bezpieczeństwo rowerzystów znaczący wpływ ma ich zachowanie w ruchu drogowym, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego, ale też właściwie wyposażony rower.
Wyposażenie obowiązkowe roweru
- Lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym, umieszczona z przodu.
- Sygnał dźwiękowy (np. dzwonek) o nieprzeraźliwym tonie.
- Lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu (może być światło migające).
- Światło odblaskowe barwy czerwonej umieszczone z tyłu, w kształcie innym niż trójkąt.
- Przynajmniej jeden skutecznie działający hamulec – ręczny lub nożny.
Włączenie oświetlenia obowiązuje rowerzystę w warunkach złej widoczności – gdy zapada zmierzch, jest noc czy też widoczność jest ograniczona z powodu warunków atmosferycznych np. mgły. Światła należy włączać także podczas jazdy w tunelu.
Aktualnie w przepisach dotyczących ruchu rowerów nie ma zapisów dotyczących kasków ochronnych ani kamizelek odblaskowych. Pamiętajmy jednak, iż zakładając kask chronimy głowę – część ciała najbardziej narażoną na urazy. Kamizelka odblaskowa, szelki odblaskowe, opaski, ułatwiają dostrzeżenie rowerzysty przez kierowcę, zwłaszcza w trudnych warunkach atmosferycznych.
Bezpieczeństwo przede wszystkim!
Rowerzysto pamiętaj o:
- używaniu sprawnego i w pełni wyposażonego roweru,
- korzystaniu z dróg dla rowerów,
- przestrzeganiu przepisów,
- nie wymuszaniu pierwszeństwa,
- sygnalizowaniu odpowiednio wcześnie manewrów (skrętu, zmiany pasa ruchu),
- nie ścinaniu zakrętów,
- korzystaniu z kasku ochronnego i kamizelki odblaskowej.
Obowiązek jazdy po drodze dla rowerów:
Rowerzysta ma obowiązek korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta na chodniku:
Rowerzysta może jechać po chodniku lub po drodze dla pieszych wyjątkowo, gdy:
- opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;
- szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
- warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).
UWAGA!
Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.
Rowerzysta a przejście dla pieszych
Rowerzysta jest zobowiązany zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych, jeśli chce je przekroczyć. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy obok pasów dla pieszych jest przejazd rowerowy. W takim wypadku rowerzysta nie musi zsiadać z roweru.
Dziecko na rowerze
- Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze pod opieką osoby dorosłej. Rowerzysta może jechać rowerem po chodniku, gdy opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem.
- Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym, siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę.
- Dzieci powyżej 10 roku życia mogą poruszać się po drodze wyłącznie posiadając kartę rowerową