Jakie schody wybrać do swojego wnętrza?

Jesteś na etapie budowania domu? A może dopiero rozważasz ten pomysł i szukasz inspiracji na urządzenie swojej przestrzeni? Pamiętaj, że wiele elementów należy zaplanować na etapie projektowania domu - w tym również schody.

Schody są bardzo ważnym elementem wyposażenia. W przypadku domu dwurodzinnego pozwalają na oddzielenie od siebie mieszkań, a w domu jednorodzinnym oddzielają dwie sfery w domu - dolna zazwyczaj pozostaje przestrzenią wspólną dla wszystkich domowników, gościnną, natomiast góra jest miejscem sypialni, przestrzeni prywatnej, oazy spokoju.

Wybór odpowiednich schodów jest zadaniem bardzo ważnym. Decyzję o wyborze schodów należy podjąć jeszcze na etapie projektowania domu. Niektóre schody wymagają połączenia z konstrukcją domu. Należy pamiętać, że schody powinny być maksymalnie bezpieczne i komfortowe w użyciu oraz spełniać normy prawa budowlanego.

Schody modułowe czy żelbetowe?

W ostatnim czasie najchętniej wybierane są schody modułowe. które charakteryzują się łatwym montażem oraz brakiem konieczności wykonywania konstrukcji żelbetowej ani gruntownego remontu. Jest to produkt, którego najprostsze wersje jesteśmy w stanie samodzielnie zamontować. Montaż ich polega jedynie na złożeniu dociętych w odpowiedni sposób modułów w całość.

W przypadku schodów żelbetowych, które również są chętnie wybierane, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Jest to rodzaj schodów, który wymagaja połączenia z konstrukcją domu, dlatego bardzo ważną kwestią jest zaplanowanie ich jeszcze na etapie projektowania. Schody żelbetowe posiadają bardzo prostą, ale masywną i solidną konstrukcję, dzięki czemu uznawane są za bardzo bezpieczne. Jest to rodzaj schodów, który zajmuje dużo miejsca, z tego względu należy odpowiednio zaplanować miejsce, w którym mają się znajdować.

Schody żelbetowe występują w dwóch formach - monolitycznej i prefabrykowanej. Schody monolityczne zwykle stosowane są w sytuacji kiedy występują złożone kształty czy nietypowe wymiary. Schody prefabrykowane natomiast wykonywane są z gotowych elementów.

Pamiętaj o właściwych parametrach!

Bez względu na to, jakie schody wybierzesz do swojego mieszkania, muszą one posiadać odpowiednie wymiary. Bezpiecznymi i komfortowymi w użytku są schody o szerokości co najmniej 25 cm, a wysokości 17 cm. Są to parametry mocno uogólnione. W przypadku, kiedy wszyscy domownicy są wysocy wygodniejszym rozwiązaniem będą szersze stopnie - nawet 30 cm.

Nie należy również zapominać o uwzględnieniu w planie balustrady. Jest to obowiązkowy element każdego rodzaju schodów. Powinna ona wynosić minimum 90 cm. Zawsze należy zapoznać się z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Więcej na temat urządzania swojej przestrzeni dowiesz się na https://mieszkajposwojemu.pl.