Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pabianice

Dnia 19.09. 2020 r. otwieramy wystawę „Dźwięki przeszłości. Kultura muzyczna w początkach państwa polskiego”. Ekspozycja przedstawi średniowieczne życie muzyczne na ziemiach polskich na szerszym tle chronologicznym. Pokażemy oryginalne zabytki archeologiczne i rekonstruowane instrumenty od pradziejów po nowożytność. Wystawa czynna będzie do 31.03.2021 r.

plakat informacyjny

Po wernisażu zespół „Łysa Góra” umili nam zakończenie EDD. Grupa łączy ciężkie brzmienia i nowoczesne aranże z tradycyjnymi utworami ludowymi. Gra na instrumentach dawnych i współczesnych. Koncert odbędzie się w ogrodzie muzealnym.


zespół Łysa Góra, trzy kobiety i czterech mężczyzn


„Łysa Góra Akustycznie” to kolejna odsłona heavy folkowej piaseczyńskiej formacji muzycznej. Poszukiwanie źródeł i prawdy w pieśniach i o pieśniach oraz fascynacja muzyką ludową sprawiły, że zespół skierował swą uwagę w stronę tradycyjnego akustycznego brzmienia. Kompozycje, melodie, rytmika ,tradycyjny – biały śpiew uzupełniony instrumentarium takim jak bęben sznurowy, fidel płocka, suka biłgorjska, skrzypce, saz, szufla bas, sopiłka, didgeridoo, drumla i cała masa drobnych instrumentów ludowych, wprowadza słuchacza w niezwykły klimat i atmosferę dawnych czasów. W repertuarze zespołu znajdziemy polskie, ukrańskie, kozackie, białoruskie pieśni, całą gamę bałkańskich wpływów oraz autorskie utwory.
Tekst nadesłany przez zespół


Autor: Justyna Ruszkiewicz