Odzież robocza to jedna z podstawowych rzeczy, o których warto pamiętać w pracy, w której jest możliwość zabrudzenia, lub uszkodzenia swoich prywatnych ubrań. Co więcej w takim przypadku pracodawca jest zobowiązany prawnie, aby taką odzież bezpłatnie udzielić.
Odzież robocza
Jeżeli w miejscu pracy narażeni jesteśmy na zabrudzenia lub uszkodzenia własnej odzieży, pracodawca zobowiązany jest zapewnić odpowiednią odzież roboczą. Wyróżnić można kilka rodzajów odzieży roboczej, które dzieli się ze względu na przeznaczenie. Wyróżnić można odzież lekarską, ogrodniczą lub gastronomiczną. Istnieją także rodzaje odzieży dla mechaników czy budowlańców. W kwestii materiału najlepiej sprawdzi się bawełna z domieszką tkanin syntetycznych. Dzięki bawełnie tkanina będzie oddychać, natomiast dzięki udziałowi materiałów syntetycznych ubranie zyska właściwości wodoodporne oraz stanie się bardziej wytrzymałe podczas czyszczenia.
Odzież ochronna
Wiele osób myli pojęcie odzieży roboczej z ochronną. Wbrew temu co podpowiada logika, nie oznacza to tego samego. Odzież robocza BHP służy do ochrony pracownika, przed zagrożeniami wynikającymi z wykonywanej pracy. Podobnie jak w przypadku odzieży roboczej, strój ochronny również powinien być zapewniany przez pracodawcę. Specjalistyczna odzież ochronna powinna posiadać atest. Ubiór ten ma za zadanie uchronić pracownika przed różnego typu zagrożeniami, na przykład przed czynnikami chemicznymi lub biologicznymi. Warto dodać, że istnieje też rodzaj odzieży ostrzegawczej, który zabezpiecza pracownika drogowego. Materiał z jakiego wykonany zostanie strój, jest silnie uzależniony od przeznaczenia odzieży, także nie można jednoznacznie stwierdzić z jakich tkanin jest wykonywany. Przykładowo ubiór termiczny zostanie stworzony z innego materiału niż odzież chroniąca przed porażeniem prądem.
Komfortowa odzież
Szacuje się, że w pracy spędzamy około dwóch tysięcy godzin rocznie. Przy tak imponującej liczbie warto, aby odzież, którą używamy podczas wykonywania obowiązków była wygodna i komfortowa. Odzież robocza występuje w postaci oddzielnych spodni, koszulek, kamizelek, koszul czy bluz. Dodatkowo na rynku znaleźć można dodatki do ubioru roboczego, takie jak czapki, rękawiczki, okulary czy obuwie. Żeby praca wykonywana była w sposób komfortowy, należy zwrócić uwagę na parę rzeczy. Warto pamiętać o odpowiedniej długości i szerokości rękawów. Gdy rękawy będą opadały, utrudnione będzie trzymanie różnych przedmiotów, a jeżeli rękaw będzie zbyt obcisły, nie będziemy w stanie wykonywać czynności wymagających zginania łokcia. Za bardzo obciskające spodnie, prawdopodobnie będą sprawiały problem w momencie siadania, a zbyt wysokie kołnierze mogą skutecznie krępować ruchy szyi. Wybrane przez nas obuwie powinno być wygodne, pięta powinna przylegać do podeszwy, a sam but powinien być dłuższy o około pół centymetra od stopy. Buty nie powinny uciskać, ponieważ mogłoby to doprowadzić do puchnięcia stopy. Wybierając odzież roboczą, szczególną uwagę powinniśmy zwracać na funkcjonalność, ponieważ nawet najładniejsze ubranie w niczym nie pomoże, jeżeli nie będzie spełniało swojej roli.