Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Pabianice

O godz. 9.00 w UM odbyło się kolejne spotkanie w spotkanie bieżącego reagowania na zagrożenie koronawirusem - o wprowadzonych procedurach bezpieczeństwa poinformowali prezydenta szefowie wszystkich jednostek miejskich.

Po decyzji premiera, o godz. 12.00 prezydent Grzegorz Mackiewicz i wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska – Jasiczek spotkali się z dyrektorami szkół, przedszkoli, jednostek kultury i MOSiR, żeby ustalić organizację pracy. Od jutra (12 marca) zawieszone są zajęcia dydaktyczne w szkołach i przedszkolach. 12 i 13 marca w szkołach i przedszkolach będą odbywały się tylko zajęcia opiekuńcze. Od 16 do 25 marca wszystkie  szkoły i przedszkola będą nieczynne. Bez zmian pracują komisje rekrutacyjne w naborze do przedszkoli i szkół podstawowych – wyniki będą wywieszone w placówkach. Informacje można znaleźć w komunikacie  MEN https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach 

Od 16 marca zamknięty będzie Żłobek Miejski w dwóch lokalizacjach. Informacje od dzisiaj są przekazywane rodzicom.

Zgodnie z decyzją premiera, od jutra (12 marca) zamknięte dla odwiedzających będą Centrum Seniora, Miejski Ośrodek Kultury (w tym Uniwersytet Trzeciego Wieku), Muzeum Miasta Pabianic, Miejska Biblioteka Publiczna (wypożyczalnia jest czynna dziś do godz. 19.00, filia dla dzieci i w szpitalu do godz. 17.00). Pływalnia miejska dzisiaj działa bez zmian. Od jutra zamknięta, tak samo jak hala koszykówki, hala tenisowa i wszystkie obiekty sportowe. Dokładnych informacji udzielają poszczególne placówki. Placówka Wsparcia Dziennego Junior, Warsztat Terapii Zajęciowej, Dzienny Ośrodek Adaptacyjny i Środowiskowy Dom Samopomocy przy Cichej 24 pracują do piątku, 13 marca.  Dokładnych informacji udzielają poszczególne jednostki.

Miejski Zakład Komunikacyjny zwiększył procedury sanitarne w autobusach, ze szczególnym uwzględnieniem dezynfekcji uchwytów, przycisków czy kasowników. Drzwi otwierane są przez kierowcę (bez konieczności użycia przycisku przez pasażera). Specjalne zasady bezpieczeństwa wprowadziły Miejskie Centrum Pomocy Społecznej, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej i pozostałe jednostki użyteczności publicznej, które przyjmują wielu interesantów. Zaleca się zmniejszenie liczby uczestników podczas ceremonii organizowanych w domu pogrzebowym na cmentarzu komunalnym. Na dziś nie ma zmian w organizacji pracy Urzędu Miejskiego.

W związku z informacją o zagrożeniu koronawirusem zachowujmy się tak, żeby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla siebie i innych. Bardzo proszę, żebyśmy nie bagatelizowali zaleceń służb sanitarnych, ale też nie popadali w panikę – apeluje prezydent Grzegorz Mackiewicz. -  Zachowajmy ostrożność i rozsądek, żeby ochronić siebie i najbliższych. W razie zauważenia objawów choroby trzeba telefonicznie skontaktować się ze służbami medycznymi lub  sanitarnymi, bez przychodzenia do placówek medycznych.

Prezydent Grzegorz Mackiewicz zdecydował dzisiaj o przekazaniu 100 tys. zł z rezerwy celowej na działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa COVID-19. Pieniądze będą przeznaczone na wzmocnienie zabezpieczenia szpitala  w Pabianicach. Jednocześnie na mocy przyjętej 2 marca „specustawy koronawirusowej”, prezydent wystąpił do wojewody łódzkiego o przyznanie dotacji celowej w wysokości 500 tys. zł na działania prewencyjne prowadzone przez PCM. Pabianicki szpital jest jedyny na terenie powiatu pabianickiego i obejmuje swoim zasięgiem 119 tys. mieszkańców.Autor: Aneta Klimek