Okna dwuszybowe to nic innego jak klasyczne okna, montowane w naszych domach od lat. Chcąc jednak pójść z duchem czasu, coraz więcej osób decyduje się na nowsze modele, jakimi są okna trzyszybowe, a także czteroszybowe. Wszystko to za sprawą coraz to rygorystycznych przepisów budowlanych, a także wymogów inwestorów, chcących wyszukać dodatkowych produktów energooszczędnych. Czy warto więc w dalszym ciągu inwestować w okna dwuszybowe?
Okna dwuszybowe – charakterystyka
Okna dwuszybowe to nic innego jak rama oraz pakiet szybowy posiadający jedną komorę z dwiema taflami szkła, które oddzielone są za pomocą ramki dystansowej. Materiałem używanym podczas produkcji ramy okienne jest PCV, drewno lub aluminium. Szyby natomiast pokryte są powłokami niskoemisyjnymi, dzięki którym mamy możliwość zatrzymania większej ilości ciepła w pomieszczeniach. Często wykorzystuje się również szkło klejone tzw. laminowane, które dodatkowo zabezpieczone jest powłoką z folii PCV. Takie rozwiązanie pozwala na większą ochronę przed utratą ciepła, a także przed hałasem. Czy warto więc rezygnować z okien dwuszybowych, na rzecz nowszych modeli, jakimi są okna trzyszybowe?
Oczywiście, że nie. Jeśli nasz budynek poddany jest modernizacji z ociepleniem ścian oraz udoskonaleniem systemów wentylacyjnych, a także i zlikwidowanie mostów termicznych nie ma potrzeby wymiany okien dwuszybowych na trzyszybowe. Dodatkowo mając zamiar budowy domu od podstaw, a budynek został zaprojektowany według starych standardów, nie ma obowiązku stosowania się do nowych norm budowlanych.
Szeroka oferta okien fasadowych dostępna jest na https://www.bricoman.pl/drzwi-okna-stolarka/okna-parapety/okna-fasadowe-pcv
Wady i zalety okien dwuszybowych
Zanim w życie weszły nowe przepisy budowlane dotyczące montażu okien, każdy z nas miał możliwość wyboru optymalnego rozwiązania dla danego gospodarstwa domowego. Wynikało to przede wszystkim z niższej ceny okien dwuszybowych. Kolejną zaletą jest mniejsza podatność na zaparowane szyby od zewnętrznej strony. Dzięki szczelnym połączeniu okien są bardziej wytrzymałe. Ponadto są idealnym wyborem do pomieszczeń, w których wskazane jest utrzymanie niskiej temperatury.
Do największych wad tego rodzaju okien zaliczamy niedostateczne parametry izolacyjne. Zanim wprowadzone zostały nowe normy budowlane, były one zbyt niskie, aby mogły być zamontowane w pokojach takich jak salon czy sypialnia. Dlatego też najczęściej używane były w garażach oraz spiżarniach.
Gdzie najlepiej sprawdzą się okna dwuszybowe?
Gdzie zatem najlepiej sprawdzą okna dwuszybowe? Świetnie sprawdza się zarówno w piwnicach, jak i garażach, czy domkach letniskowych, czyli miejscach niskobudżetowych. Montaż ich sprawdzi się także w starym budownictwie, gdzie nie ma zbyt dobrej izolacji, gdyż ciepło zatrzymywane przez okno i tak ucieknie poprzez mostki termiczne.
Chcąc jednak w najbliższym czasie zbudować nowy dom od podstaw lub przeprowadzić gruntowną modernizację oraz ocieplenie starego domu warto jednak zdecydować się na okna trzyszybowe, które są bardziej energooszczędne i sprawdzą się w tym przypadku bardziej niż tradycyjnie okna dwuszybowe.