11 listopada, w całym kraju, odbyły się uroczyste obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. W Pabianicach, w miejsko-powiatowych uroczystościach, uczestniczyli między innymi przedstawiciele władz miasta i powiatu. Wśród wielu delegacji nie zabrakło również przedstawicieli pabianickiej Policji na czele z Komendantem Powiatowym Policji inspektorem Jarosławem Tokarskim. W szpalerze sztandarów stanął również sztandar Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach.

11 listopada to wyjątkowy i bardzo ważny dzień dla wszystkich Polaków, ponieważ to właśnie
wtedy świętujemy rocznicę odzyskania niepodległości. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono to wielkie wydarzenie 14 listopada 1920 roku. Tego dnia uhonorowano buławą marszałkowską Józefa Piłsudskiego jako zwycięskiego wodza naczelnego w wojnie polsko-bolszewickiej.

Główne uroczystości związane z obchodami Narodowego Święta Niepodległości z udziałem najwyższych władz państwowych, samorządowych, reprezentantów kombatantów, parlamentu, korpusu dyplomatycznego, zaproszonych gości, generalicji, duchowieństwa, weteranów, grup rekonstrukcji historycznych oraz harcerzy rozpoczęły się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Policjantów i pracowników Policji w obchodach osobiście reprezentował Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. W Pabianicach miejsko-powiatowe obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Mateusza. Następnie pod Pomnikiem Legionisty podniesiono flagę państwową, odśpiewano hymn Rzeczypospolitej Polskiej i złożono wiązanki kwiatów oraz zapalono znicze jako symbol pamięci i wdzięczności bohaterom 1918 roku. Komendant Powiatowy Policji w Pabianicach inspektor Jarosław Tokarski z dumą, w imieniu policjantów, oddał hołd tym wszystkim, którzy walczyli i zginęli za ojczyznę oraz tym, którzy wypracowali naszą wolność i suwerenność.

Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione w ostatnich latach II RP, a przywrócone w roku 1989. Jest obchodzone dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość. 11 listopada 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję Polacy odzyskali niepodległość.
Sierż. szt. Agnieszka Jachimek