Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach wspólnie z Centrum Seniora w Pabianicach stworzyli krótki film dotyczący oszustw „pod legendą”. Głównym założeniem przedsięwzięcia było aktywne włączenie osób starszych w przeciwdziałanie przestępstwom popełnianym na ich szkodę. Stworzona produkcja będzie również prezentowana podczas spotkań profilaktycznych z seniorami.

Pomysłodawcą projektu była pabianicka Policja, która do współpracy i udziału w przedsięwzięciu zaprosiła Centrum Seniora w Pabianicach. Poprzez krótki film, mundurowi chcieli zachęcić osoby starsze do refleksji nad problemem przestępstw „pod legendą”, które w dalszym ciągu stanowią poważny problem. Z policyjnych danych wynika, że emeryci i renciści oddają fałszywym krewnym i pracownikom różnych instytucji nie tylko pieniądze i biżuterię, ale często także likwidują lokaty w bankach. Oszuści dzwoniąc do pokrzywdzonych, uważnie słuchają rozmówców i zręcznie wykorzystują podawane przez seniorów informacje – ustalają adres, bank, numer telefonu komórkowego i przede wszystkim sumę pieniędzy, które można wyłudzić.
W 4,5 minutowym spocie pokazana jest historia starszej kobiety, do której dzwoni fałszywy wnuczek. Babcia jest wyraźnie zdenerwowana i zaniepokojona przekazywanymi przez oszusta informacjami. Nie traci jednak zimnej krwi, wprowadza go w błąd i z telefonu komórkowego dzwoni na numer 112. Historia kończy się szczęśliwie, bo seniorka przerywa połączenie i o zdarzeniu zawiadamia odpowiednie służby.
W spocie udział wzięli seniorzy z sekcji teatralnej Centrum Seniora w Pabianicach. W rolę wnuczka wcielił się Daniel Młynarczyk. Z kolei scenę zatrzymania oszusta odegrali dzielnicowi z pabianickiej jednostki Policji. Za realizację i montaż filmu odpowiedzialny jest Marek Smuga – kierownik Centrum Seniora w Pabianicach. Film został wyreżyserowany przez instruktora zajęć teatralnych dla młodzieży i dorosłych -  Andrzeja Cieślika. Seniorzy chętnie zaangażowali się w jego nakręcenie, mając szereg różnorodnych pomysłów, ciągle modyfikując i ulepszając swoje scenariusze. Efekty tej współpracy będzie można oglądać podczas spotkań profilaktycznych organizowanych przez autorów nagrania. Przekaz jest prosty i zrozumiały dlatego nie powinien rodzić trudności w odbiorze. Głównymi adresatami filmu są seniorzy, jednakże zachęcamy również dzieci i młodzież do jego obejrzenia. Prezentowany temat jest bowiem warty uwagi i rozmowy w każdym domu.

Policjanci składają serdeczne podziękowania wszystkim uczestnikom projektu za wsparcie i pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia.

Sierż. sztab. Agnieszka Jachimek

Film metoda_na_wnuczka_HD.mp4

Pobierz plik metoda_na_wnuczka_HD.mp4 (format mp4 - rozmiar 24.91 MB)

Nagranie audio Audiodeskrypcja_do_spotu_Metoda_na_wnuczka.m4a

Pobierz plik Audiodeskrypcja_do_spotu_Metoda_na_wnuczka.m4a (format mp3 - rozmiar 4.19 MB)