Prace wykończeniowe na elewacji, czyli ścianach zewnętrznych budynku są najczęściej zwieńczeniem całego wysiłku budowy. Wygląd elewacji, jakkolwiek nie ma bezpośredniego wpływu na komfort życia mieszkańców, to świadczy o ich guście oraz zmyśle praktycznym. Malowanie elewacji nie jest wyłącznie nadaniem budynkowi pewnego charakteru, ale spełnia również funkcję ochronną. Niewłaściwe zabezpieczenie ścian zewnętrznych może bowiem wpływać destrukcyjnie na wnętrze budynku.
Czynniki, które trzeba brać pod uwagę podczas malowania elewacji
Malowanie wprawdzie często przeprowadzają amatorzy, nawet panie domu, ale dotyczy ono raczej pomieszczeń wewnętrznych. Malowanie elewacji jest już zajęciem dla zawodowców i nie można do niego przystępować z marszu. Na malowanie elewacji trzeba mieć plan oraz odpowiednie wyposażenie. Nie tylko przysłowiowe farby fasadowe, drabiny i pędzle, ale również rusztowania oraz odpowiedni dobór narzędzi, wybranie materiałów na pokrycie oraz rozplanowanie kolejności prac.
Już sam wybór terminu malowania elewacji ma kolosalne znaczenie dla końcowego efektu oraz trwałości pokrycia. Kategorycznie nie może być mowy o malowaniu przy mocnym nasłonecznieniu, opadach deszczu lub śniegu, na mrozie oraz przy dużej wilgotności powietrza, np. podczas mgły. Zaleca się odczekanie przynajmniej kilku dni dla ustabilizowania się pogody, chociaż można w niesprzyjających warunkach rozstawić rusztowanie. Przy jego ustawianiu trzeba zadbać oczywiście o stabilność oraz o bezpieczeństwo przechodniów, a także osób zamieszkujących budynek. Malować elewacje można jednak w dość szerokim spektrum temperatury powietrza, bo od 5 do 25-28 stopni Celsjusza, czyli można malować nawet latem, ale warto dobrze przyjrzeć się prognozom pogody.
Malowanie elewacji najlepiej rozpoczynać rano, a przynajmniej w porze umożliwiającej zakończenie malowania jednej płaszczyzny ściany w ciągu jednego dnia. Przed przystąpieniem do pracy trzeba przygotować odpowiednią ilość pokrycia, a także wszystkie narzędzia. Nie może być mowy o wchodzeniu na rusztowanie bez niezbędnych akcesoriów. Takie zachowanie nie tylko utrudni, ale i wydłuży malowanie, co w niektórych przypadkach może zakończyć się koniecznością pośpiesznego dokańczania pracy już przy zapadającym zmroku, co grozi niedoróbkami.
Czym pokryć elewację budynku?
Elewacja budynku ma zdobić i chronić jego konstrukcję. Czy sama farba elewacyjna jest w stanie sprostać temu zadaniu? Tak, właściwie dobrana farba elewacyjna jest w stanie nadać budynkowi wymiaru estetycznego oraz ochronić przed niekorzystnymi warunkami środowiskowymi. Jednocześnie istnieje pewien warunek, a mianowicie nakładanie farby na dobrze przygotowane podłoże.
Zanim nastąpi końcowe malowanie ścian, trzeba te ściany wyrównać. Odpowiedni system gładzi elewacyjnych jest w tym wypadku rozwiązaniem optymalnym, ale i tutaj trzeba dokonać wyboru. W zależności od typu ściany można wybrać system akrylowy, wapienny albo gipsowy, a następnie dobrać do niego odpowiednią farbę. Gładzie służą do przygotowania równego podłoża pod malowanie, chociaż istnieją również tynki dekoracyjne, np. kolorowe tynki strukturalne, których malować nie trzeba. W wypadku systemów gładzi elewacyjnych zapewniają one równą powierzchnię wraz z przykryciem wszelkich nierówności wynikłych z murowania albo tynkowania budynku.
Ostatnim krokiem przed malowaniem elewacji jest dobranie farby wraz z odpowiednim dla niej gruntem. Oczywiście najpierw na ścianę nałożony zostanie grunt, a z reguły 24 godziny później farba. Na rynku dostępne są farby elewacyjne czterech głównych typów i są to:
- farby akrylowe;
- farby silikatowe;
- farby silikonowe
- farby lateksowe.