Za oknem widać zimę. Pojawił się już śnieg, a warunki na drogach stają się z każdym dniem coraz trudniejsze. Właściwe przygotowanie pojazdu do sezonu zimowego jest bardzo ważne dla naszego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego. Szczególnie wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej zera. Sama wymiana opon z letnich na zimowe nie zagwarantuje nam pełnego bezpieczeństwa! Warto też pamiętać o innych podzespołach pojazdu, na które należy zwrócić uwagę przed rozpoczęciem sezonu zimowego.
Dlaczego wymiana opon jest taka ważna? Opony zimowe wykonane są z miękkiej mieszanki gumy, co sprawia, że lepiej trzymają się mokrej i zaśnieżonej nawierzchni, a nawet lodu. Natomiast opona letnia, w czasie zimy, staje się zbyt twarda, przez co drastycznie maleje jej przyczepność z podłożem i znacznie wydłuża się droga hamowania. Ogromny wpływ na przyczepność opony zimowej, ma także jej zupełnie inny kształt i rodzaj bieżnika - większa głębokość oraz specjalne kanały i rowki, czyli tzw. lamele, które lepiej i szybciej odprowadzają wodę, błoto i śnieg. Nawet, gdy zima jest łagodna bez bardzo niskich temperatur spadających poniżej zera stopni, a na jezdni nie zalega śnieg, to opony zimowe pomogą uniknąć niebezpiecznych poślizgów oraz znacznie skrócą naszą drogę hamowania, co poprawia bezpieczeństwo podróży. Stan techniczny opony ma również duży wpływ na bezpieczeństwo w czasie jazdy samochodem. Przypominamy, że gdy na nich widać pęknięcia, odkształcenia oraz nadmierne zużycie bieżnika poniżej 1, 6 mm kwalifikują się do wymiany!
Pamiętajmy, że wymiana opon nie jest obowiązkowa,
ale opona zimowa zwiększa nasze bezpieczeństwo i skraca długość drogi hamowania !!!
Prawidłowe przygotowanie samochodu przed zimą powinno uwzględnić także zadbanie o właściwy stan i rodzaj płynów eksploatacyjnych. Warto pamiętać o tym, że dobrej jakości płyn do spryskiwaczy, to gwarancja dobrej widoczności przez przednią szybę pojazdu co ma duży wpływ na bezpieczeństwo podróży. Zamarznięty płyn w układzie chłodzenia może uszkodzić chłodnicę, a nawet silnik w naszych pojazdach. Na prawidłową pracę silnika w naszych autach ma również wpływ zużyty olej, który gorzej chroni silnik przed zatarciem oraz utrudnia rozruch. Szczególnie zimą ma to ogromne znaczenie dla naszego auta. Dobrym pomysłem przed zimą będzie też kontrola stanu i naładowania akumulatora. Rozładowany może stać się przyczyną przykrej niespodzianki, gdy rano będziemy chcieli uruchomić samochód, aby wyruszyć w podróż lub udać się do pracy. Warto też wyposażyć pojazd w inne rzeczy, które w okresie zimowym mogą nam się przydać np.:
- zapas płynu do spryskiwacza,
- środki do odmrażania zamków i szyb,
- szczotkę do odśnieżania i skrobaczkę do szyb,
- kable rozruchowe oraz rękawiczki robocze.
Dlatego przed sezonem zimowym warto odwiedzić wyspecjalizowany serwis lub warsztat samochodowy,
aby sprawdzić w jakim stanie są nasze pojazdy.
Policjanci przypominają,
- za uruchomienie samochodu i pozostawienie go włączonego, aby się nagrzał grozi mandat w wysokości 50 złotych,
- za odśnieżanie wcześniej już uruchomionego samochodu grozi mandat do 300 złotych,
- za nieodśnieżone światła pojazdu grozi mandat w wysokości 300 złotych oraz 8 punktów karnych,
- za nieodśnieżone tablice rejestracyjne grozi mandat w wysokości 500 złotych oraz 8 punktów karnych,
- za wyjazd na drogę publiczną niedokładnie odśnieżonym pojazdem grozi mandat w wysokości 3000 złotych,
kom. Ilona Sidorko