20 listopada 2022 roku, w Dzień Ofiar Wypadków Drogowych, Grupa Rowerowe Pabianice, działająca na terenie naszego miasta, symbolicznie uczciła ofiary wypadków drogowych w miejscu, gdzie w zdarzeniu drogowym w 2014 roku zginął rowerzysta (ul. Nawrockiego godz. 11.00). Tego też dnia uczestnicy spotkania, wspólnie z policjantami z Wydziału Ruchu Drogowego pabianickiej jednostki przeprowadzili akcję profilaktyczno – edukacyjną „Świeć Przykładem – Bądź Widoczny”. Podczas działań niechronieni otrzymali elementy odblaskowe oraz lampki rowerowe, dzięki którym będą oni lepiej widoczni po zmroku. Coroczna akcja miała na celu upamiętnienie ofiar wypadków drogowych. Jednocześnie była swoistym działaniem prewencyjnym i profilaktycznym – jak nie stać się ofiarą zdarzenia drogowego.

Policja apeluje !!!

Poprzez świadome i odpowiedzialne zachowanie oraz dbanie o bezpieczeństwo swoje i innych możesz zapobiec tragedii. Brawura i bezmyślność na drodze często kończą się dramatem — zarówno dla poszkodowanego, jak i sprawcy zdarzenia oraz ich rodzin.

Przestrzegaj przepisów, dostosuj prędkość do warunków panujących na drodze, bądź uprzejmy i cierpliwy, zwracaj uwagę na innych uczestników ruchu drogowego, a podróż dla Ciebie i pasażerów będzie o wiele bardziej przyjemna i bezpieczna. Twoja kultura osobista tworzy kulturę jazdy i bezpieczeństwa na drodze!

Przypominamy też kierowcom, że obecna pora roku potęguje zagrożenie bezpieczeństwa niechronionych w ruchu drogowym. Zgodnie z przepisami, kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest do zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.

I jeszcze cykliści: aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, minimalizując ryzyko kolizji oraz wypadków z udziałem rowerzystów i kierowców, warto pamiętać o podstawowych zasadach obowiązujących obie grupy uczestników ruchu drogowego.

Jeśli jesteś kierowcą samochodu, pamiętaj, że:


- rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu drogowego;
- rowerzysta jest znacznie bardziej narażony na poważne obrażenia nawet podczas niegroźnej kolizji;
- rowerzysta jadący po ścieżce rowerowej przecinającej jezdnię, po której jadą samochody ma pierwszeństwo;
- widząc jadącego rowerzystę poza terenem zabudowanym, warto użyć krótkiego sygnału dźwiękowego, w celu ostrzeżenia przed nadjeżdżającym samochodem;
- minimalna odległość od roweru powinna wynosić 1 metr;
- zbliżając się do jadącego rowerzysty należy zwolnić, zachowując szczególną ostrożność.

 

kom. Ilona Sidorko