Wysokość świadczenia przysługującego osobie zapewniającej zakwaterowanie oraz wyżywienie uchodźcom z Ukrainy wynosi 40 zł za osobę dziennie.
Świadczenia z tytułu zagwarantowania zakwaterowania oraz wyżywienia uchodźcom z Ukrainy przysługiwać będą na okres nie dłuższy niż 120 dni od dnia przybycia obywatela Ukrainy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach okres wypłaty świadczenia, za zgodą wojewody, może zostać przedłużony.
Świadczenie jest wypłacane z dołu na wniosek podmiotu (tj. osoby fizycznej, osoby prawnej, przedsiębiorcy lub jednostki organizacyjnej) zapewniającego zakwaterowanie i wyżywienie dla obywateli Ukrainy.
Wnioski są dostępne na
stronie internetowej Urzędu
oraz w Wydziale Spraw Społecznych i Gospodarczych.Wnioski należy złożyć w Wydziale Spraw Społecznych i Gospodarczych, ul. Gabriela Narutowicza 33, pokój 13.
Dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 42 22 54 688.
Informacja, dotycząca możliwości złożenia wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Z dniem 1 lipca 2022 r. wszedł w życie przepis art. 8 ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 1383), umożliwiający składanie wniosków o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy nieposiadającym numeru PESEL.
Wnioski- które powinny obejmować okres przed 30 kwietnia 2022 r. - czyli przed wprowadzeniem obowiązku podawania numeru PESEL obywateli Ukrainy- należy złożyć w okresie 14 dni od dnia wejścia w życie ww. ustawy (tj. do 15 lipca 2022 r.)
Wnioski składa się na formularzu wg
wzoru wniosku o świadczenie pieniężne za zapewnienie zakwaterowania i wyżywienia obywatelom Ukrainy, przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w związku z działaniami wojennymi, obowiązującego przed dniem 30 kwietnia 2022 r.
Wnioski złożone po 15 lipca 2022 r. nie będą rozpatrywane.
Autor: Lidia Mielczarek, Aleksandra Kruszek