23 czerwca 2022 roku policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Pabianicach prowadzili działania "Trzeźwy Poranek". Na drogach gminy Dłutów i Dobroń kontrolowali trzeźwość kierowców. Niestety 7 z nich zdecydowało się wsiąść za kierownicę pod wpływem alkoholu.

Policyjne działania rozpoczęły się wczesnym rankiem. Już od godzony 4.00, policjanci wyposażeni w urządzenia do badania stanu trzeźwości rozpoczęli działania "Trzeźwy poranek". Cel jest zawsze ten sam, troska o bezpieczeństwo użytkowników dróg i eliminowanie z ruchu nietrzeźwych kierowców.

Funkcjonariusze skontrolowali 421 kierowców. Zatrzymali 7 kierujących, którzy pili wcześniej alkohol. U 5 z nich, badanie wykazało ponad 0,5 promila. Oni poniosą odpowiedzialność za popełnienie przestępstwa. Pozostałych dwóch odpowie za wykroczenie. Za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. 

Niechlubnym rekordzistą był 67-letni mieszkaniec gminy Dobroń jadący audi, który zatrzymany zaraz po godzinie 5.00 na ulicy Łaskiej w Pabianicach, miał w organizmie blisko 1,5 promila alkoholu.

Prawie jednocześnie funkcjonariusze zauważyli w Pawlikowicach kierującego motocyklem honda, który na widok policyjnego radiowozu nagle zawrócił i zaczął oddalać się. Mężczyzna początkowo uciekał jednośladem, a następnie kontynuował ucieczkę pieszo. Po dynamicznym pościgu został zatrzymany. 40-letni mieszkaniec gminy Dłutów był nietrzeźwy. Badanie wykazało w jego organizmie ponad 1,3 promila alkoholu. Odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości i niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

 

Policja zapowiada kolejne akcje, mające na celu zapobieganie występowania tego negatywnego zjawiska.

 

 

 

KIEROWCO PAMIĘTAJ, ŻE ALKOHOL:

> wydłuża czas naszej reakcji,

 
-> wpływa negatywnie na koordynację ruchów,
 
-> powoduje pogorszenie wzroku i ogranicza pole widzenia,
 
-> wywołuje błędną ocenę odległości i szybkości,
 
-> obniża naszą koncentrację,
 
-> powoduje błędną ocenę własnych możliwości.

 

 
 

 

 

JEŚLI WIDZISZ, ŻE OSOBA CHCE KIEROWAĆ LUB KIERUJE SAMOCHODEM W STANIE NIETRZEŹWOŚCI NIEZWŁOCZNIE ZADZWOÑ POD NUMER ALARMOWY 112 !

 

Być może ten telefon uratuje czyjeś życie!

 

 

podkom. Ilona Sidorko