Z końcem czerwca mija termin złożenia deklaracji dotyczącej źródeł ogrzewania budynków. Dotyczy to właścicieli budynków jednorodzinnych lub zarządców budynków wielorodzinnych, które są zasilane przez źródło ciepła lub spalania paliw do 1 MW, np. piec, miejska sieć ciepłownicza, pompa ciepła i inne. Deklarację o sposobie ogrzewania należy złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, którą w naszym mieście prowadzi punkt konsultacyjno-informacyjny programu „Czyste powietrze” mieszczący się w budynku Urzędu Miejskiego przy ul. św. Jana 4, pok. 20.

Deklaracje można składać w formie elektronicznej, za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie:

www.zone.gunb.gov.pl

. Jest to najszybszy i najwygodniejszy sposób, dzięki któremu oszczędzając czas deklarację można złożyć nie wychodząc z domu.

Można również zrobić to w formie papierowej. Wypełniony formularz wysłać listem lub złożyć osobiście we wspomnianym budynku Urzędu Miejskiego przy ul. św. Jana 4.

Informacje można uzyskać pod numerem stacjonarnym 42 22 54 625 bądź komórkowym 509 309 848

Jak wynika z danych urzędu, do tej pory na 9075 budynków, takich deklaracji wpłynęło jedynie 3533, co daje 39 procent.

Jak na zbliżający się termin złożenia dokumentu jest ich bardzo mało, tym bardziej, że złożenie deklaracji jest obowiązkowe.

Za niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie, można zostać ukaranym grzywną w wysokości do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu, to może ona wynieść nawet do 5 tys. Podstawą karania za niezłożenie deklaracji jest art. ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, który wprowadza sankcje karne, które mogą być nakładane w przypadku niezłożenia w ustawowym terminie ww. deklaracji. Uprawnionym do nałożenia mandatu oraz do skierowania wniosków o ukaranie do sądu będzie strażnik miejski.

Kary pieniężne nakładane w formie grzywny stanowić będą dochody własne gminy.

Przypomnijmy. Celem zbierania informacji o budynkach jest stworzenie kompletnej bazy danych, na podstawie których gmina będzie mogła kreować politykę walki ze smogiem a co za tym idzie będzie mogła wnioskować o fundusze w celu poprawy jakości powietrza.

Autor: Grażyna Patykowska