Policjanci ruchu drogowego pabianickiej jednostki policji prowadzili wczoraj działania pn. "Prędkość". Miały one na celu egzekwowanie od kierujących przestrzeganie ograniczeń prędkości. Stróże prawa zatrzymali 89 kierowców do kontroli, którzy nie stosowali się do tych ograniczeń.

27 kwietnia 2022 roku w godzinach 6.00 – 22.00 policjanci ruchu drogowego prowadzili działania w ramach ogólnopolskiej akcji "Prędkość". Celem tych działań było przede wszystkim egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości. Oprócz pomiaru prędkości, policjanci sprawdzali czy kierujący są trzeźwi, czy stosują pasy bezpieczeństwa i urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci.

Działania miały również charakter prewencyjny. Policjanci przypominali uczestnikom ruchu drogowego, że prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. Policyjne statystyki pokazują, że nadmierna prędkość jest najczęstszą przyczyną wypadków ze skutkiem śmiertelnym, dlatego mundurowi tłumaczyli jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – dostosowaną do panujących warunków, tj. m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

Na terenie podległym Komendzie Powiatowej Policji w Pabianicach, stróże prawa zatrzymali aż 89 kierowców do kontroli, z czego 84 tego dnia zbyt mocno naciskało na pedał gazu. Rekordzista w obszarze zabudowanym pędził 119 km/h (46-letni mieszkaniec Bełchatowa)  i za przekroczenie prędkości o 50 km/h zostało mu zatrzymane prawo jazdy.  Wobec popełniających wykroczenie policjanci nałożyli: 74 mandaty karne, zastosowali 8 pouczeń i skierowali do sądu 2 wnioski o ukaranie.

 

podkom. Ilona Sidorko