Kiedy umówić dziecko na konsultację z psychiatrą dziecięcym?

Wiek dziecięcy niesie za sobą wiele wyzwań. Zdarza się, że dziecko napotyka na trudności, z którymi nie umie sobie poradzić. Jego psychika nie jest na to gotowa. Wówczas nawet bardzo empatyczni bliscy, często nie są w stanie udzielić mu takiej pomocy, jakiej wymaga. Jedynym wyjściem jest konsultacja z psychiatrą dziecięcym. Kiedy dziecko tego potrzebuje?

Czym zajmuje się psychiatra dziecięcy?

Psychiatra dla dzieci zajmuje się tym samym, co specjalista dla dorosłych, a więc diagnozą i leczeniem wszystkich zaburzeń psychicznych, ale występujących u dzieci i młodzieży (często i u młodych dorosłych). Warto wiedzieć, że nie istnieje zaburzenie psychiczne u dorosłych, które nie występuje u dzieci. Zdarza się, że psychiatra dziecięcy przyjmuje również dorosłych. A jakie wsparcie oferuje? Tego, jak pomaga psychiatra online dowiesz się, czytając Porady-online.pl, gdzie wyjaśniono, z jakimi dolegliwościami warto zgłosić się do takiego specjalisty. Trzeba wiedzieć, że lekarz ten zajmuje się nie tylko diagnostyką, ale również leczeniem farmakologicznym. Zdarza się, że psychiatra jest też psychoterapeutą i może prowadzić terapię.

Kiedy trzeba iść z dzieckiem do psychiatry?

Jakie przesłanki wskazują, że konieczna jest wizyta dziecka u psychiatry? Najczęściej konsultacji, ale i leczenia psychiatrycznego wymagają dzieci, które mają zdiagnozowane zaburzenia takie jak ADHD, autyzm, zespół Aspergera, zaburzenia hiperkinetyczne, upośledzenie umysłowe.

Oczywiście z dzieckiem do psychiatry należy udać się również wówczas, gdy ma lęki, nerwice, tiki, natręctwa, depresję, zaburzenia zachowania, funkcjonowania społecznego i emocji, moczy się w nocy.

Bardzo często już niemowlęta wykazują zachowania, które martwią rodziców i wymagają diagnostyki. Tyczy się to zarówno nadpobudliwych, jak i zbyt spokojnych maluszków.

Bywa, że dzieci w wieku przedszkolnym mają objawy, których żadne klasyczne badania czy konsultacje lekarskie nie są w stanie wyjaśnić. Dopiero psychiatra pomaga zrozumieć, skąd się biorą np. zaburzenia snu, wtórne moczenie nocne, problemy z jedzeniem, ale i wysypki, reakcje alergiczne. Zdarza się, że konsultacja z lekarzem potrzebna jest w czasie nowych, trudnych doświadczeń, jak np. pojawienie się rodzeństwa, rozstanie rodziców, zmiana przedszkola, czy przeprowadzka.

Dzieci w wieku szkolnym i nastoletnim często zachowaniem prezentują, że coś jest nie tak. Mogą się pojawić trudności w komunikacji, brak okazywania emocji i przeciwnie, ale i problemy w relacjach z rówieśnikami, gorsze wyniki w nauce. Zdarza się, że nastoletnie dzieci wymagają konsultacji z psychiatrą, gdy mają objawy takie jak bóle i zawroty głowy, mdłości, problemy ze snem.

Czy do psychiatry dziecięcego potrzebne skierowanie?

To, co ważne, to fakt, że do psychiatry dziecięcego nie jest potrzebne skierowanie. Niezależnie od tego, czy wybiera się lekarza przyjmującego w prywatnym gabinecie, czy w placówce działającej na podstawie umowy z NFZ.