KILKA WSKAZÓWEK, JAK UNIKNĄĆ PRZEPRACOWANIA

Jedną z głównych obaw, jakie pracodawcy mieli w związku z pomysłem masowej pracy zdalnej przed wybuchem epidemii COVID-19, było to, czy mogą zaufać swoim pracownikom, że pozostaną produktywni i będą pracować tak efektywnie, jak przed pandemią w biurze. Jednak, co ciekawe, obecnie nasze zespoły pracownicze wykazały, że jest wręcz przeciwnie i ludzie pracują głównie w domu.

Ludzie pracują teraz dłużej niż zwykle, aby wydawać się bardziej produktywnymi i aby uzasadnić pracę w domu. Ponadto, gdy nasze biurka znajdują się głównie w domu i są oddalone o zaledwie kilka metrów, granice między pracą a życiem osobistym coraz bardziej się zacierają.

Dlaczego ludzie przepracowują się?

Miliony z nas przepracowują się, ponieważ wierzymy, że jest to symbol statusu, który stawia nas na drodze do sukcesu, niezależnie od tego, czy definiujemy sukces jako bogactwo, czy post na Instagramie, który sprawia wrażenie, że prowadzimy wymarzone życie i mamy wymarzoną pracę. Długie godziny pracy i ciągłe zmęczenie są w dzisiejszym społeczeństwie uważane za oznakę sukcesu. Dlaczego się temu poddajemy, wiedząc wszystko, co wiemy o wypaleniu zawodowym?

Miejsca pracy mogą czasami sprawiać wrażenie toksycznych i jeśli kiedykolwiek był czas, aby przemyśleć sposób, w jaki pracujemy, to właśnie teraz. Nadmiar pracy może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, zawały serca, migreny, bezsenność i bóle głowy. Wypalenie zawodowe również może powodować różne problemy ze zdrowiem fizycznym. Pracownicy mogą mieć problemy ze snem i mieć większe ryzyko udaru mózgu. Ryzyko dla zdrowia psychicznego jest, co zrozumiałe, niepokojące, ze zwiększonym ryzykiem depresji, lęków, a nawet w najgorszych przypadkach powiązań z samobójstwem.

Dobrze zorganizowany dzień 

Aby oddzielić nasze życie zawodowe od domowego, musisz znaleźć w domu specjalny obszar do pracy, wyposażony w biurko, pionowe krzesło i przyzwoite oświetlenie. W swoim kalendarzu wyraźnie zaznacz czas rozpoczęcia i zakończenia pracy wraz z przerwami, a także zablokuj w kalendarzu czas na wieczór. Ścisłe granice są kluczowe, a dobrze zorganizowany dzień pozwoli skupić umysł i energię.

Regularne przerwy

Chociaż praca zdalna ma tę zaletę, że jest bardziej elastyczna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pracodawcy, nadal powinieneś dokładać wszelkich starań, aby zachować regularne godziny pracy z regularnymi przerwami. Praca według harmonogramu 9-5 nie zawsze jest możliwa, ale musisz wyznaczyć sobie czas na wyłączenie komputera na cały dzień. Aby zjeść lunch, należy wstać od biurka. Jeśli to możliwe, postaraj się zaczerpnąć świeżego powietrza wychodząc na zewnątrz na szybki spacer lub po prostu posiedzieć na słońcu. Dzięki temu przerwa na lunch będzie faktycznie przerwą, a Ty wrócisz do biurka odmłodzony, skoncentrowany i gotowy do pracy. Bardzo ważne jest, abyś zachował równowagę pomiędzy własnym czasem i granicami, a oczekiwaniami ludzi, z którymi pracujesz, zarówno tymi wyraźnymi, jak i ukrytymi.