Czy sweter może być elegancki?

W pewnym momencie życia przychodzi taka chwila, że człowiek potrzebuje zmiany wizerunku w zakresie ubioru, która wiąże się często ze stanowiskiem w pracy lub po prostu podejściem do życia - bardziej dorosłym niż młodzieżowym. Zaczynamy ubierać się bardziej elegancko, chcemy wyglądać schludnie, a przy tym czuć się komfortowo. Najbardziej oficjalnym strojem będzie marynarka, ale przy odpowiednim doborze kolorystycznym sweter może się okazać równie stylowy, a przede wszystkim ciepły.

Swetry i ich rodzaje

Gdy nie jest wymagany garnitur, swetry pozostają najlepszą alternatywą - są niezwykle uniwersalne i dzięki szerokiej gamie kolorów i wzorów znajdą zastosowanie w każdej sytuacji – od półformalnych do zupełnie niezobowiązujących.

Do wyboru mamy swetry z różnymi rodzajami dekoltów, kardigany, bezrękawniki wdziewane przez głowę oraz rozpinane, golfy, a także różnego rodzaju wariacje. Model nie ma jednak zbytnio wpływu na zastosowanie, liczą się głównie kolory i wzory, jak również materiał. Grube, ciepłe swetry są lepiej widziane w wydaniu nieformalnym, natomiast do eleganckich kompozycji najlepiej nadają się cienkie, gładkie pulowery. Są one na tyle uniwersalne, że sprawdzą się w wielu sytuacjach, nawet tych codziennych, niekoniecznie oficjalnych.

Zobacz także: Modne swetry męskie w ofercie Giacomo Conti

Jak dobrać sweter do odpowiedniej okazji?

O elegancji stroju decydować będzie głównie kolorystyka swetra, ewentualnie ich wzornictwo. Stonowane barwy, jednolite dużo lepiej sprawdzą się w kompozycjach formalnych, jak również w tych nieoficjalnych. Intensywne, krzykliwe wzory i kolory lepiej sprawdzą się w sytuacjach codziennych.

Prosty sweter z materiału wpadającego w lekki melanż będzie idealnym wyborem na wyjście ze znajomymi, jak również w bardziej formalnych sytuacjach. Nie jest to jednak wybór typowo elegancki. Męską klasyką natomiast jest zdecydowanie golf. Ubrany do garnituru nadaje noszącemu efekt luźnej klasyki, która wpadnie w progi formalnego stroju. Idealnie sprawdzi się zimą oraz jesienią.

Uniwersalne rozwiązania na każdą okazję

Chyba najbardziej uniwersalną kompozycją będzie sweter ubrany na koszulę. Tutaj najważniejszym elementem jest spójność kolorystyczna oraz wybór gładkich faktur. Kompozycja ta sprawdzi się podczas wyjścia do kina czy w pracy. W tym wypadku sprawdzają się ubrania wciągane przez głowę, zapinane na guziki czy też na zamki. Kardigany, dzięki guzikom, podnoszą formalność stroju, nawiązują swoim wyglądem do marynarki. Grubsze i fakturowane mocniej swetry są już tymi bardziej nieformalnymi i spiszą się najlepiej w sytuacjach nieoficjalnych czy podczas zwykłego siedzenia przy kominku.

Cienki sweter pasuje do stylu casual

Cienkie, jednolite swetry znakomicie spisują się pod sportowymi marynarkami. Tego typu stylizacja wymaga zwrócenia uwagi na grubość materiałów, gdyż szybko może prowadzić do zgrzania się. W ciepłych pomieszczeniach nadal lepszą alternatywą będzie sweter ubrany na koszulę, który można swobodnie zdjąć w razie potrzeby. Dodatkowo należy mieć na uwadze, że rękawy swetra powinny delikatnie wystawać spod marynarki, aby zachować ogólną harmonię stroju.

Jakich matriałów używa się do produkcji swetra

Materiał, z którego wykonano sweter, jest wyjątkowo ważny. Włókna sztuczne powodują szybkie podnoszenie się temperatury ciała, gdyż nie pozwalają na zbyt dobrą cyrkulację powietrza. Aby zapewnić sobie komfort noszenia, zwróćmy uwagę, żeby sweter wykonany był przynajmniej z bawełny, a najlepiej z wełny wysokiej jakości. W ofercie sklepu Giacomo Conti można znaleźć wiele modeli w różnych kolorach, wykonane z wysokiej jakości materiałów, które sprawdzą się przez dłuższy czas. Należy również pamiętać, że naturalna wełna utrzymuje przyjemne ciepło nie powodujące nadmiernego zgrzania.

Kilka zasad noszenia swetrów również wpływają na postrzeganie jego formalnego zastosowania. Kołnierzyk koszuli znajdującej się pod swetrem powinien się chować, jego wystające wyłogi odbierają estetykę. Również dobór krawata jest ważny, powinien być spójny kolorystycznie i pasować fakturą do reszty ubrań. Oczywiście krawat odpada przy okazji noszenia golfu, nie byłby zupełnie widoczny.