Wynajem mieszkania jako metoda inwestycyjna

W czasach niskich stóp procentowych i wysokiej inflacji przechowywanie środków na koncie w banku czy lokacie traci sens. Stąd wielu inwestorów szuka alternatyw. Od dawna wiadomo, że jedną z najlepszych form inwestycji są nieruchomości, na przykład zakup mieszkania i jego wynajem. Jak zarabiać na wynajmie mieszkań lokatorom?

Wynajem mieszkania – ile możemy zarobić na najemcach?

Zakup mieszkania i następnie jego wynajem to dobra i bezpieczna forma inwestycji. W ten sposób coraz szersza grupa inwestorów przechowuje swoje środki, z roczną stopą zwrotu na poziomie nawet 10%. Tymczasem przy obecnych stopach procentowych tak wysoko oprocentowana lokata pozostaje w sferze marzeń. Sama inwestycja w mieszkania na wynajem jest też stosunkowo prosta. Nie wymaga szerszej wiedzy ekonomicznej, aczkolwiek warto wiedzieć, jak prawidłowo rozliczyć się z urzędem skarbowym.

Co kluczowe, zakup mieszkania nie pozwala stracić zainwestowanych środków, gdyż lokal jest naszą własnością. Wprawdzie w najbliższych latach ceny nieruchomości mogą być nieco niższe, ale nie mamy takiej gwarancji. Zwłaszcza na nieruchomości mieszkalne popyt w dalszym ciągu jest duży. Problemu nie ma też ze znalezieniem lokatorów.

W dobie kryzysu banki nie udzielają już kredytów klientom tak ochoczo, jak miało to miejsce na przestrzeni ostatnich lat. Część nie ma też wystarczającego wkładu własnego, który obecnie najczęściej wynosi przynajmniej 20%. W takiej sytuacji wielu ludziom, którzy chcą się usamodzielnić, nadal pozostaje wynajem. Dla właściciela takiej nieruchomości może to być całkiem dochodowy biznes. Ważne jedynie, aby wcześniej znaleźć właściwy lokal mieszkalny, a następnie wynajmować go we właściwej cenie odpowiednim najemcom.

Jakie mieszkania są najlepsze na wynajem?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która nieruchomość będzie najlepsza, aby zacząć zarabiać na wynajmie. Wszystko zależy od lokalizacji, lokatorów i minimalnego czynszu, jaki chcemy otrzymać. W miastach studenckich dobrą opcją jest inwestycja w kawalerki lub zakup większego mieszkania rozkładowego. Co innego, kiedy to miasto, gdzie rozwijają się różne gałęzie przemysłu. Na przykład w Pabianicach mamy do czynienia z przemysłem lekkim, chemicznym, spożywczym, elektromaszynowym czy drzewnym.

To oznacza, że miejsca mogą tu szukać sobie młode rodziny w wieku ok. 30 lat. Dlatego w drugim co do liczby mieszkańców mieście aglomeracji łódzkiej lepszą opcją będą nowe mieszkania w Pabianicach o większym metrażu – najlepiej 2- lub 3-pokojowe o powierzchni przynajmniej ok. 50 m. W tym przypadku zasadny jest tylko wynajem długoterminowy na okres roku, a najlepiej kilku lat.

To prostsza forma najmu, która jest wygodniejszy dla właściciela nieruchomości. Również pod kątem finansowym, kiedy dostajemy miesięczną ratę i nie musimy cały czas szukać nowych lokatorów. Takie transakcje są też zwolnione z podatku VAT. Właściciel nie musi też prowadzić działalności gospodarczej, a lokatorów dla mieszkania może szukać agencja nieruchomości.

Oczywiście kluczowe, aby właściwie ustalić wysokość czynszu. Tutaj wiele zależy od stanu mieszkania, jego wyposażenia, metrażu czy lokalizacji. Najważniejsze, aby czynsz był wyższy od ponoszonych kosztów, w tym raty kredytu, kiedy to lokal finansowany ze środków banku. W cenę wliczone powinny być też wydatki na remont. Ten najczęściej przeprowadzamy co kilka lat między przeprowadzkami kolejnych najemców.

Wynajem mieszkania zawsze wiąże się też z ryzykiem wprowadzenia nieuczciwych lokatorów. Jednak tutaj nasze interesy zabezpiecza kaucja. Najczęściej ma ona wysokość minimalnie jednej raty czynszu, maksymalnie jego 3-krotności.

Materiał powstał we współpracy z portalem RynekPierwotny.pl