Rosnące ceny energii elektrycznej w Polsce sprawiają, że coraz więcej osób i firm decyduje się na założenie instalacji fotowoltaicznej. Panele umieszczone na dachach lub innych nasłonecznionych miejscach wytwarzają prąd, dzięki któremu można znacząco obniżyć swoje rachunki. Przed dokonaniem inwestycji warto dowiedzieć się najważniejszych rzeczy o budowie i sposobie działania instalacji fotowoltaicznych.

Budowa i zasada działania instalacji fotowoltaicznej

Panele fotowoltaiczne to urządzenia, które umożliwiają konwersję promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Zbudowane są z połączonych ze sobą modułów, składających się z tzw. fotoogniw. Każde pojedyncze ogniwo wystawione na działanie słońca generuje napięcie 0,5 V. Moduł zbudowany jest z 54, 60 lub 72 ogniw pokrytych termoutwardzalną folią EVA oraz szybą wytworzoną z hartowanego szkła. Całość osadzona jest w aluminiowej ramie. Taka konstrukcja skutecznie zabezpiecza panel przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Moduły pod wpływem słońca wytwarzają prąd stały. Aby mógł on zostać wykorzystany do zasilania urządzeń elektrycznych, musi zostać przekształcony na prąd zmienny za pomocą falownika, nazywanego również inwerterem. Urządzenie to zbudowane jest z układu wejściowego, układu mostkowego oraz układu wyjściowego. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się instalacje oparte na mikroinwerterach.

Informacje dodatkowe: Fotowoltaika z 4oze.pl - zobacz więcej informacji o panelach fotowoltaicznych i odnawialnej energii

Czysta energia ze słońca

Rodzaje paneli fotowoltaicznych i ich właściwości

Fotowoltaika to technologia, która dynamicznie się rozwija. Wyróżnia się trzy generacje ogniw fotowoltaicznych. Do pierwszej generacji zalicza się ogniwa mono i polikrystaliczne. Pierwsze wytwarzane są z pojedynczych kryształków krzemu. Ich charakterystyczną cechą jest wysoka wydajność wynosząca od 15% do 19%, a także duża trwałość. Panele polikrystaliczne wytwarzane są z płytek krzemowych ułożonych nieregularnie względem swej struktury krystalicznej. Są tańsze od ogniw monokrystalicznych, jednak mają mniejszą sprawność. Wyróżniają się niebieskim zabarwieniem. Do drugiej generacji zalicza się ogniwa cienkowarstwowe wytwarzane z krzemu amorficznego, tellurku kadmu lub mieszaniny miedzi, indu, fali i selenu. Ich najważniejszą zaletą jest niska cena, a największą wadą niska sprawność na poziomie 7-15%. Trzecią generację stanowią ogniwa barwnikowe i organiczne. Przyjmuje się, że w niedalekiej przyszłości to właśnie one będą stanowić przyszłość fotowoltaiki, wytwarzając energię elektryczną nawet przy niewielkim nasłonecznieniu.

Korzyści stosowania instalacji fotowoltaicznych

Fotowoltaika uznawana jest za technologię przyszłości, która ma pomóc powstrzymać tzw. efekt cieplarniany. Korzystanie z paneli fotowoltaicznych pozwala ograniczyć ilość dwutlenku węgla, który trafia do atmosfery wskutek spalania paliw kopalnych. Możliwość uzyskania dotacji na założenie instalacji sprawia, że coraz więcej Polaków jest zainteresowanych fotowoltaiką. Dzięki tej technologii można stworzyć swoją własną elektrownię słoneczną, wytwarzającą darmowy i ekologiczny prąd z odnawialnego źródła energii.