Lampa do projektora stanowi główne wyposażenie urządzeń tego typu, od niej bowiem zależy możliwość projekcji obrazu na wybranym obszarze. Jest to element o określonym czasie żywotności, który należy wymienić, kiedy się zużyje. Jakie są oznaki zużycia się lampy, jak jest zbudowana oraz gdzie można znaleźć części oryginalne lub zamienne?

Lampa do projektora, czyli serce urządzenia

Wyświetlanie obrazu nie może odbyć się bez elementu, jakim jest lampa do projektora – jest to niezbędna część w urządzeniach tego typu, pozwalająca na projekcję dowolnej prezentacji, filmu lub zdjęć. Zazwyczaj stanowi część wymienną, która naturalnie zużywa się podczas jej eksploatacji. Stosuje się ją w urządzeniach typu DLP (digital light processing), opartych o cyfrowe przetwarzanie światła, w których wykorzystuje się optyczne mikroukłady elektromechaniczne wraz z mikrolustrami, odbijającymi lub rozpraszającymi światło oraz LCD (liquid-crystal display), opartych o ciekłe kryształy, które są polaryzowane za pomocą energii elektrycznej oraz indukowane przez światło.

W projektorach LED lampy są zastąpione przez diody elektroluminescencyjne, które ze względu na swoją długą żywotność nie wymagają wymiany w urządzeniach.

Jak zbudowana jest lampa do projektora?

Tradycyjne lampy do projektora, wykorzystywane w większości urządzeń przeznaczonych do projekcji obrazu, składają się z dwóch głównych elementów:

  • mocnej żarówki – jej najważniejszą częścią jest żarnik; stanowi źródło światła, dzięki któremu projekcja jest możliwa,
  • modułu montażowego – obudowy, wykonanej najczęściej z plastiku odpornego na wysokie temperatury lub metalu, oraz w większości przypadków szklanej soczewki, która odpowiednio nakierowuje strumień światła żarówki, by wpadał do układu optycznego urządzenia oraz chroni przed promieniowaniem UV, emitowanym przez żarnik; moduł ma za zadanie ułatwić wymianę i montaż lampy do projektora oraz dba o prawidłowe, stabilne osadzenie żarówki w urządzeniu; dodatkowo pełni rolę osłony dla pozostałych elementów w razie eksplozji żarówki.

Dodatkowo lampa zawiera potrzebne okablowanie, dzięki któremu można ją podłączyć do urządzenia. W niektórych modelach zamontowany jest również specjalny chip, odliczający czas pracy lampy, dzięki czemu wskazuje użytkownikowi czas, kiedy należy wymienić tę część.

Kiedy należy wymienić lampę do projektora?

Lampa do projektora zaczyna się zużywać już po pierwszym włączeniu urządzenia. Standardowe modele posiadają średnią żywotność na poziomie 2000 – 3000 godzin, jednak jest to zależne od konkretnego urządzenia – aby poznać szczegółowe parametry, warto sprawdzić informacje od producenta danego projektora. Lampę za zużytą uważa się w momencie, kiedy utraci ona 50% swojej siły światła – zazwyczaj jest wtedy bowiem zbyt słaba, by zapewniać odpowiednie warunki do wyświetlenia odpowiedniej jakości obrazu.

Sygnałem do konieczności wymiany lampy jest zamglony, niewyraźny obraz podczas projekcji, a także trzaski, słyszalne w trakcie pracy urządzenia. Modele z wbudowanym chipem same sygnalizują potrzebę wymiany części.

Zużywanie się lamp projektorowych jest procesem naturalnym, jednak zdarzają się także awarie, po których również konieczna jest wymiana tego elementu. Przykładem może być pęknięcie lampy, spowodowane nagłym wyłączeniem zasilenia projektora – jest to element, który bardzo nagrzewa się podczas pracy, dlatego musi być chłodzony przez wentylatory urządzenia. Jeśli zostanie ono nagle wyłączone, element nie zdąży odpowiednio się schłodzić i może dojść do jego zniszczenia.

Lampa do projektora – gdzie ją zamówić?

W przypadku konieczności wymiany lampy do projektora, zaleca się korzystanie z oryginalnych części, pochodzących od takich producentów, jak Epson, Sony, Benq czy Sharp. Dostępne są także zamienniki, jednak najlepiej korzystać z tych z oryginalnymi żarówkami, w których moduły stanowią część zamienną. Lampy można zamawiać w profesjonalnych sklepach, specjalizujących się w projektorach LCD i DLP.

Kiedy trzeba wymienić lampę do projektora?