Jakie zalety i wady mają opony całoroczne?

Wszyscy wiemy, że sezonowa wymiana opon na letnie i zimowe to klucz do komfortu oraz bezpieczeństwa jazdy. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że istnieje alternatywa w postaci opon całorocznych. Co to takiego i jakie są ich zalety oraz wady? Sprawdźmy!

4 najważniejsze zalety opon całorocznych

Opony całoroczne, nazywane również uniwersalnymi lub wielosezonowymi, są rozwiązaniem pośrednim między ogumieniem letnim a zimowym. Mówiąc krótko, można jeździć na nich o każdej porze roku i bez względu na warunki drogowe. Z tego względu mają wiele zalet, dzięki którym decyduje się na nie coraz więcej kierowców.

  1. Uniwersalność

To właśnie wspomniana uniwersalność opon całorocznych jest ich największą zaletą. Są one projektowane w taki sposób, by mogły zapewniać komfort i bezpieczeństwo jazdy zarówno latem, jak i zimą. Bez względu na warunki drogowe czy preferowany styl jazdy, powinny więc spełnić Twoje oczekiwania.

  1. Oszczędność

Opony całoroczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem, ponieważ zapewniają mniejsze koszty. Dzięki nim nie musisz kupować dodatkowego kompletu ogumienia na lato lub zimę, a do tego zaoszczędzisz na sezonowej wymianie czy przechowywaniu (ani jedno, ani drugie nie jest w ich przypadku konieczne).

  1. Wygoda

O wymianie opon na letnie i zimowe trzeba pamiętać, bo w przeciwnym razie obniżone zostaną komfort i bezpieczeństwo jazdy. To wymaga jednak umówienia się na wizytę w serwisie, co wiąże się ze stratą czasu. Opon całorocznych nie trzeba wymieniać, co jest niezwykle wygodne dla ich użytkowników.

  1. Mniejsza emisja CO2

Opony całoroczne są bardziej przyjazne środowisku, ponieważ używanie jednego kompletu przez cały rok redukuje potrzebę produkcji oraz utylizacji dwóch zestawów.

Czy opony całoroczne mają wady?

Wszystkie wymienione wyżej zalety sprawiają, że na opony całoroczne decyduje się coraz więcej kierowców. Niestety, mają one również pewne wady. Do tych najważniejszych zaliczamy:

  • słabsze osiągi niż w przypadku opon zimowych i letnich, które przekładają się przede wszystkim na niższą skuteczność podczas ekstremalnych warunków pogodowych;
  • szybsze zużycie bieżnika, które wynika z faktu ciągłego użytkowania opon całorocznych – może to prowadzić do konieczności ich szybszej wymiany;
  • mniejsze bezpieczeństwo w warunkach zimowych, ponieważ opony całoroczne są mniej przyczepne na nawierzchniach pokrytych śniegiem i lodem, co wymaga większej ostrożności;
  • większe zużycie paliwa, co wynika z samej konstrukcji takich opon – mogą one mieć nieco wyższy opór toczenia i tym samym wpływać negatywnie na spalanie.

Gdzie wymienić opony na całoroczne?

Mimo tych wad, opony całoroczne będą świetnym rozwiązaniem dla kierowców, którzy użytkują swój samochód w regionach o łagodnym klimacie i którym zależy na oszczędnościach oraz wygodzie.

Zdecydowałeś się na to rozwiązanie? Zakupione opony całoroczne możesz założyć w dowolnym serwisie wulkanizacyjnym, również sygnowanym logiem konkretnego producenta, jak np. salon Toyoty w Warszawie.