Cięcie gazowe to najstarsza metoda cięcia stali wykorzystywana w maszynach CNC. Pomimo upływu lat wciąż jest wykorzystywane w wielu zakładach. Skąd bierze się ta popularność i kiedy będzie dobrym wyborem? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.
Na czym polega cięcie tlenem?
Na tle różnych metod cięcia i obróbki materiałów cięcie tlenem (określane również jako cięcie gazowe) wyróżnia się bardzo prostą, ale wysoce skuteczną, metodą działania. Polega na podgrzaniu materiału do temperatury zapłonu, a następnie podaniu czystego tlenu pod wysokim ciśnieniem. W wyniku utlenienia dochodzi do wypalenia i wydmuchania rozgrzanego materiału ze szczeliny cięcia.
W celu podgrzania materiału stosuje się gazy palne, najczęściej acetylen lub propan. Technika ta jest ceniona za swoją efektywność w cięciu grubych materiałów i możliwość cięcia pod różnymi kątami. Nie bez znaczenia pozostają walory ekonomiczne: w praktyce zarówno sam zakup wycinarek, jak i ich eksploatacja są po prostu relatywnie tanie, wobec czego wciąż cieszą się olbrzymią popularnością i są wykorzystywane na szeroką skalę w różnych gałęziach przemysłu.
Nowoczesne maszyny do cięcia tlenem Eckert
Ta tradycyjna metoda obróbki również staje się coraz bardziej nowoczesna. Maszyny do cięcia tlenem marki Eckert pozwalają na skorzystanie z zaawansowanych rozwiązań informatycznych i z zakresu automatyki przemysłowej, więcej dowiesz się na tej stronie: https://eckert.com.pl/.
Maszyny wyposażone w precyzyjne sterowniki CNC zapewniają wyjątkową dokładność cięć, nawet w przypadku bardzo złożonych projektów i grubych materiałów. Dzięki integracji z systemami zarządzania produkcją, jak MES czy ERP, oraz autorskimi rozwiązaniami informatycznymi możliwa jest również automatyzacja procesu cięcia i wpisanie go w szerszy schemat procesu produkcyjnego.
Nowoczesne maszyny do cięcia tlenem wspierają także systemy diagnostyczne i monitorujące, które przekładają się na wysoki poziom bezpieczeństwa i łatwość obsługi, zapewniając równocześnie lepszą kontrolę procesów produkcyjnych.
Maszyna do cięcia tlenem: kiedy się sprawdzi?
Maszyna do cięcia tlenem ma zarówno zalety, jak i pewne wady. Bez wątpienia sprawdzi się jednak w następujących scenariuszach:
- Przy obróbce stali niskowęglowej i niskostopowej: te materiały cechują się niższą temperaturą zapłonu, wobec czego cięcie gazowe idealnie sprawdzi się w ich przypadku.
- W przypadku cięcia grubych materiałów: maszyny do cięcia tlenem doskonale radzą sobie z grubymi blachami, także tymi skorodowanymi i zanieczyszczonymi.
- Gdy wymagane jest cięcie pod różnymi kątami: technologia cięcia tlenem umożliwia realizację złożonych projektów z cięciami pod wieloma kątami i z wieloma detalami. W tym przypadku decyduje przede wszystkim jakość urządzenia.
- Gdy liczy się koszt: cięcie tlenem jest stosunkowo tanie, zwłaszcza w porównaniu do innych metod, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla wielu firm bazujących na redukcji kosztów produkcji.
- W produkcji seryjnej: nowoczesne maszyny do cięcia tlenem mogą wspierać automatyzację i tym samym optymalizować produkcję.
Jakie są alternatywy dla cięcia tlenem?
Oczywiście cięcie tlenem to niejedyne dostępne rozwiązanie. Często wybieraną alternatywą, która gwarantuje wyższą jakość cięcia i zdecydowanie wyższą szybkość, jest cięcie plazmą. Plazmowy łuk elektryczny sprawdzi się w przypadku wszystkich materiałów przewodzących prąd elektryczny.
Świetnym wyborem może okazać się zakup hybrydowej wycinarki tlenowo-plazmowej Eckert. Dzięki niej będziesz w stanie korzystać równolegle z dwóch technologii, dbając i o jakość i tempo produkcji, i aspekty ekonomiczne.