Coraz częściej na polskich drogach można zauważyć kierujących pojazdami z przyczepami. Na kierujących takimi zespołami pojazdów spoczywają pewne ograniczenia wynikające z przepisów ruchu drogowego. Niestety o powyższych wymogach zapomniał 31-letni mieszkaniec Dłutowa, którego wczoraj zatrzymali do kontroli policjanci pabianickiej drogówki. Kierowca nie tylko stracił dwa dowody rejestracyjne, ale również otrzymał wysoki mandat i zakaz dalszej jazdy.

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym przyczepa jest to pojazd bez silnika, przystosowany do łączenia go z innym pojazdem. Zanim kierujący zdecyduje się na jej użytkowanie, powinien sprawdzić czy można ją dołączyć do pojazdu ciągnącego bez naruszenia przepisów. Prawo jazdy kategorii B uprawnia kierowcę do ciągnięcia tak zwanej przyczepy lekkiej czyli takiej, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kilogramów. Nie musi być ona przy tym wyposażona w hamulec najazdowy. Natomiast bezwzględnie powinna posiadać odpowiednie oświetlenie, które zmniejsza ryzyko ewentualnego wypadku. Długość przewożonego ładunku nie może wystawać z tyłu pojazdu na odległość większą niż 2 metry od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu.

Niestety o powyższych wymogach zapomniał 31-letni mieszkaniec Dłutowa, którego wczoraj zatrzymali do kontroli policjanci pabianickiej drogówki. 4 kwietnia 2023 roku około godziny 16:20 na ulicy Długiej w Rydzynach funkcjonariusze zwrócili uwagę na osobowego forda z przyczepką. Zespół pojazdów nie tylko wyglądał na przeładowany, ale również był nieprawidłowo oznaczony, a ładunek niewłaściwie zabezpieczony. W trakcie kontroli policjanci sprawdzili także wyposażenie przyczepki w wymagane przepisami światła. Okazało się, że nie posiada ona sprawnych kierunkowskazów. Dodatkowo samochód, który ją ciągnął miał zbite lewe lusterko. Ostatecznie 31-latek stracił dwa dowody rejestracyjne, a spotkanie z policjantami zakończyło się mandatem karnym i zakazem dalszej jazdy.

W związku z tym zdarzeniem przypominamy o tym, że ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu, dodatkowo powinien on zostać umieszczony w taki sposób, aby:

  • nie powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę,
  • nie utrudniać kierowania pojazdem,
  • nie naruszać stateczności pojazdu,
  • nie ograniczać widoczności drogi lub nie zasłaniać świateł, urządzeń  sygnalizacyjnych, tablic rejestracyjnych lub innych tablic albo znaków, w które pojazd jest wyposażony.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                     

Ponadto ładunek umieszczony na pojeździe powinien być zabezpieczony przed zmianą położenia lub wywoływaniem nadmiernego hałasu. Nie może on mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni. Natomiast urządzenia służące do jego mocowania powinny być zabezpieczone przed rozluźnieniem się, swobodnym zwisaniem lub spadnięciem podczas jazdy. Ważne jest także by ładunek sypki był umieszczony tylko w szczelnej skrzyni ładunkowej, zabezpieczonej odpowiednimi zasłonami uniemożliwiającymi jego wysypywanie na drogę.

sierż.szt. Agnieszka Jachimek

 

  • policjantka przeprowadza kontrole kierującego zespołem pojazdów