Wirtualne biura ostatnimi czasy cieszą się coraz większą popularnością. Jest to sprytne wykorzystanie pewnej luki w przepisach, które mówią, że siedziba firmy nie musi znajdować się w miejscu pracy. Czym tak właściwie jest wirtualne biuro? Jakie zalety wirtualnego biura możemy wyróżnić? Które wady mają największe znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.
Czym tak właściwie jest wirtualne biuro?
Przede wszystkim powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, czym jest wirtualne biuro. Otóż w praktyce jest to adres, pod którym oficjalnie prowadzona jest jakaś działalność gospodarcza. To, jaki zakres usługi wybierzemy, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych preferencji. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że jest to miejsce, które fizycznie istnieje. Z reguły znajdziemy tam biurko, wygodne krzesła, drukarki, a nawet ekspres do kawy. Niekiedy w ramach usług przysługuje nam także pomoc pani sekretarki. Pamiętajmy o tym, że prowadzenie firmy pod wirtualnym adresem jest w pełni legalne, dlatego też nie musimy obawiać się żadnych konsekwencji prawnych.
Jakie zalety wirtualnego biura możemy wyróżnić?
Biuro wirtualne w Warszawie niesie ze sobą wiele zalet, o których warto wspomnieć. Przede wszystkim mamy do czynienia z niskimi kosztami utrzymania. Decydując się na wirtualne biuro w pakiecie podstawowym, płacimy jedynie około 100 zł miesięcznie. Wynajęcie prawdziwego lokalu wiąże się ze zdecydowanie wyższymi opłatami. Dodatkowo nie ma konieczności zakupu dodatkowego wyposażenia biurowego w postaci krzesła, biurka, szafek i innych elementów. Kolejną zaletą wirtualnego biura jest stosunkowo prestiżowy adres. Decydując się na tego typu usługi często wybieramy prestiżowe lokalizacje, które znajdują się blisko centrum miasta, co ma pozytywny wpływ na wizerunek. W pakiecie wirtualnego biura często otrzymujemy także usługi księgowe i sekretarskie, co z pewnością jest dla nas ogromnym ułatwieniem na początku przygody z biznesem. Dodatkowo koszt ten może zostać rozliczony w formule B2B. Nie ma konieczności zapraszania partnerów biznesowych do naszego prywatnego domu, co z pewnością jest dla nas bardzo satysfakcjonującym rozwiązaniem.
Nie ma idealnych rozwiązań, czyli wady wirtualnego biura
Bardzo trudno jest wskazać idealne rozwiązania, podobnie jest i w tym przypadku. Wynajmując wirtualne biura jesteśmy pod lupą urzędników. Urzędy Skarbowe i ZUS są nami zdecydowanie bardziej zainteresowani, dlatego też musimy liczyć się z częstymi, często nieprzyjemnymi kontrolami. Dodatkowo musimy być gotowi na to, że w każdej chwili mogą zostać wprowadzone zmiany w prawie, które uniemożliwią korzystanie z wirtualnych biur. Na szczęście rozwiązanie umowy w takich sytuacjach nie jest problematyczne. Warto wspomnieć o tym, że nie mamy wpływ na to, jakie inne firmy stacjonują pod tym samym adresem. Warto mieć na uwadze to, że niektóre firmy mogą zepsuć nasz pijar.